

Matchfakta
Södra gjorde en bra första halvlek framför allt sista halvan av den där man skapade många av sina målchanser. I den andra var man också mycket bollförande men hade mycket svårare att komma till målchanser.
Men den allra bästa målchansen i första halvlek kommer i 43 min. Brage har en hörna där Södra får bort bollen och gör en snabb kontring där Hrgota spelar fram Thelin och PC till 2 mot 1 situation. Thelin lyfter bollen till PC som går på nick. Hur Gerrard hinner få upp en hand på den och räddar det vet han nog inte själv.I andra halvlek har Södra lika mycket boll som i första men mycket svårare att komma till målchanser.
Södra gör ett dubbelbyte i mitten av andra halvlek för att få in mer energi . Gojani och Fendrich in och Östlundh och Calisir ut. I slutet av andra så går Gojani ut på vänsterkanten och man spelar med 2 centrala forwards i Thelin och Cederqvist. Brage får en chans i slutet när Persson slarvar med bollen och Kapcevic kommer fri från kanten men Frank gör en mycket bra räddning.
Men i den 92 minuten får Cederqvist ett jätteläge där Kalle nickar fri honom men tar för lång tid på sig så en Brage back hinner emellan och styra till hörna.
1 min senare så blåste domaren av matchen. 0-1 är ett faktum!
MATCHFAKTA:
Jönköping Södra IF-IK Brage 0-1 (0-1)
0-1 (14) Dragan Kapcevic (straff)
Publik: 2178 på Stadsparksvallen
Domare: Mohammed Al-Hakim, Västerås
LAGET:
Frank Pettersson – Jesper Svensson (82), Christer Persson, Kalle Svensson, Viktor Rönneklev – Joakim Karlsson – Branimir Hrgota, Andrè Calisir(66), Dennis Östlundh (66), Tommy Thelin – Pär Cederqvist
Inhoppare: Robert Gojani (66), Fredric Fendrich, (66), Tom Siwe (82)
Övriga: Niklas Helgesson, Kristofer Snarberg, Jonas Svahn, Jonathan Drott
STATISTIK:
Skott: 15-5 (8-4)
Skott på mål: 9-3 (7-2)
Hörnor: 9-4 (4-4)
Frisparkar: 19-14 (11-7)
Offside: 1-4 (0-2)
Gula kort: 4-4 (2-2) (Östlundh, Hrgota, Karlsson, Gojani)
Röda kort: 0-0 (0-0)
Detaljer
Datum | Tid | Matchtyp | Säsong | Publik | Domare |
---|---|---|---|---|---|
26 maj, 2012 | 16:00 | Superettan | 2012 | 2178 | Mohammed Al-Hakim |
Arena
Stadsparksvallen |
---|
Skjutsarbacken 12, 553 13 Jönköping, Sverige |