torsdag, december 9, 2021
spot_img

Statistik efter omgång 27

Uppdaterad statistik efter omgång 27. Bara tre omgångar kvar och för J-Södras del så gäller det att undvika de negativa kvalplatserna. J-Södra har fyra poäng tillgodo på Brage och GAIS och det är nio poäng kvar att spela om. En seger mot VSK på lördag betyder med största sannolikhet nytt kontrakt.

Robin Book var tillbaka på planen och gjorde mål direkt, hans sjunde. Det betyder att han är ensam i toppen av den interna skytteligan med tre matcher kvar.

Mindre smickrande är vår segerlösa rad som nu är uppe på nio (9) matcher. Det är ett rekord vi gärna hade varit utan.

IFK Värnamo blev klart för allsvenskan igår och just nu är det GIF Sundsvall som har två poängs försprång i jakten på den andra platsen. Spännande. Sundsvall möter Norrby härnäst och en seger för Norrby där gör att dom ger sig in i leken också.

I botten är läget oerhört prekärt för Vasalund och Falkenberg. De är sju respektive sex pinnar efter kvalplats.

J-SÖDRAS MATCHER

Vinster: Vasalund,h 5-1 Landskrona,h 3-1 Sundsvall,b 2-1 Akropolis,h 4-1 GAIS,h 1-0 Falkenberg,b 3-2 Öster,h 2-1 GAIS,b 1-0 Falkenberg,h 2-1

Oavgjorda: Helsingborg,h 0-0 Trelleborg,h 1-1 Örgryte,b 0-0 Brage,h 0-0 Akropolis,b 1-1 Sundsvall,h 1-1 Vasalund,b 1-1

Förluster: Norrby,b 0-2 Västerås,b 1-2 AFC Eskilstuna,b 0-1 Öster,b 0-1 Värnamo,h 0-3 Brage,b 2-3 Värnamo,b 0-2 Helsingborg,b 0-3 Norrby,h 0-1 Landskrona,b 0-2 Örgryte,h 0-2

TABELLRAD, HEMMA- BORTA:

H: 6-4-3 19-13 22p
B: 3-3-8 11-21 12p
T: 9-7-11 30-34 34p

POÄNG EFTER

45 MIN: 33p
75 MIN: 33p
90 MIN: 36p

FÖRSTA MÅLET I MATCHERNA

12-12

När vi gjort första målet: 7-3-2
När vi släppt in första målet: 2-1-9

TABELLPLACERINGAR PER OMGÅNG  (POÄNG IFJOL INOM PARENTES)

01: 1:a 3p (0p)
02: 7:a 3p (3p)
03: 8:a 4p (3p)
04: 7:a 5p (6p)
05: 11:a 5p 6p)
06: 12:a 5p (6p)
07: 10:a 8p (9p)
08: 8:a 11p (12p)
09: 4:a 14p (13p)
10: 6:a 15p (16p)
11: 5:a 18p (19p)
12: 4:a 21p (22p)
13: 6:a 21p (22p)
14: 6:a 21p (23p)
15: 7:a 21p (26p)
16: 7:a 24p (29p)
17: 7:a 27p (29p)
18: 7:a 30p (32p)
19: 7:a 30p (35p)
20: 7:a 30p (36p)
21: 7:a 31p (39p)
22: 7:a 32p (42p)
23: 7:a 33p (42p)
24: 7:a 33p (45p)
25: 8:a 33p (48p)
26: 9:a 33p (49p)
27: 9:a 34p (52p)

SPELADE MATCHER

27: Daniel Strandsäter, Adrian Edqvist
25: Frank Pettersson, Marcus Degerlund, Sebastian Crona, Fredric Fendrich, Daniel Ljung
24: Jesper Svensson, Eric Omondi
22: Perparim Beqaj
21: Marko Nikolic
20: Elias Nordström
19: Adam Ben Lamin
17: Robin Book
12: Junes Barny
10: Moustafa Zeidan
9: Edin Hamidovic
7: Mohammad Fazal, Enoch Kwakwa, Kevin Rodeblad Lowe
5: Erik Johansson, Elias Gustafson
4: Anton Thorsson
3: Mikael Marqués
2: Felix Jakobsson

SPELADE MATCHER, FRÅN START

25: Frank Pettersson, Marcus Degerlund
24: Daniel Strandsäter, Sebastian Crona
23: Jesper Svensson
22: Fredric Fendrich
21: Eric Omondi
19: Adrian Edqvist, Marko Nikolic
16: Daniel Ljung, Adam Ben Lamin
15: Robin Book
12: Junes Barny
10: Moustafa Zeidan
7: Perparim Beqaj
6: Edin Hamidovic
5: Elias Nordström
4: Kevin Rodeblad Lowe
2: Felix Jakobsson
1: Erik Johansson, Elias Gustafson

SPELADE MATCHER TOTALT FÖR J-SÖDRA

SEASCUPKVALTOT
Fredric Fendrich*36052317450
Jesper Svensson23853314326
Frank Pettersson110082120
Sebastian Crona8208292
Edin Hamidovic6404270
Eric Omondi4703151
Marcus Degerlund4504049
Enoch Kwakwa4007148
Daniel Ljung4701048
Daniel Strandsäter2702029
Adrian Edqvist2701028
Kevin Rodeblad Lowe2500227
Perparim Beqaj2202024
Elias Nordström2201023
Marko Nikolic2001021
Adam Ben Lamin1901020
Mikael Marqués1702120
Robin Book1701018
Junes Barny1201013
Mohammad Fazal70108
Gabriel Andrén60107
Erik Johansson50005
Anton Thorsson40004
Felix Jakobsson20103
* Har även gjort 18 matcher i division 2

SPELTID I MINUTER
(inkl stopptid)
2261: Frank Pettersson
2201: Marcus Degerlund
2156: Jesper Svensson
2112: Sebastian Crona
2071: Daniel Strandsäter

Hela listan hittar ni här

FLEST BYTEN IN

15: Elias Nordström, Perparim Beaj
9: Daniel Ljung
8: Adrian Edqvist
7: Enoch Kwakwa, Mohammad Fazal
4: Elias Gustafson, Anton Thorsson, Erik Johansson
3: Eric Omondi, Adam Ben Lamin, Daniel Strandsäter, Edin Hamidovic, Fredric Fendrich, Kevin Rodeblad Lowe, Mikael Marqués
2: Marko Nikolic
1: Robin Book, Jesper Svensson, Sebastian Crona

FLEST BYTEN UT

16: Adrian Edqvist
13: Daniel Strandsäter
9: Daniel Ljung, Marko Nikolic
8: Moustafa Zeidan
7: Adam Ben Lamin
5: Robin Book, Eric Omondi, Elias Nordström, Edin Hamidovic
4: Sebastian Crona
3: Kevin Rodeblad Lowe
2: Jesper Svensson, Perparim Beqaj, Marcus Degerlund, Fredric Fendrich
1: Junes Barny, Erik Johansson

BYTEN PER MATCH

5: 7 matcher
4: 9 matcher
3: 7 matcher
2: 3 matcher
1: 1 match

SKYTTELIGAN

7: Robin Book
6: Eric Omondi
5: Adrian Edqvist
3: Daniel Strandsäter
1: Perparim Beqaj, Daniel Ljung, Adrian Edqvist, Elias Nordström, Marko Nikolic, Jesper Svensson, Marcus Degerlund, Edin Hamidovic, Moustafa Zeidan, Fredric Fendrich

MÅL HEMMA

4: Eric Omondi, Robin Book
3: Adrian Edqvist
1: Perparim Beqaj, Daniel Ljung, Elias Nordström, Marko Nikolic, Jesper Svensson, Moustafa Zeidan, Daniel Strandsäter

MÅL BORTA

3: Robin Book
2: Adrian Edqvist, Daniel Strandsäter, Eric Omondi
1: Edin Hamidovic, Marcus Degerlund

ASSISTLIGAN

4: Robin Book
3: Jesper Svensson, Daniel Strandsäter
2: Moustafa Zeidan, Eric Omondi, Adrian Edqvist, Edin Hamidovic, Junes Barny, Marko Nikolic
1: Marcus Degerlund, Daniel Ljung

AVSLUT TOTALT

1:a halvlek: 119-153
2:a halvlek: 130-165
Totalt: 249-318

43: Eric Omondi
25: Adrian Edqvist
23: Moustafa Zeidan
20: Robin Book
17: Perparim Beqaj
14: Marko Nikolic, Fredric Fendrich
13: Jesper Svensson
12: Daniel Strandsäter
10: Daniel Ljung
8: Junes Barny
6: Edin Hamidovic, Elias Nordström
5: Marcus Degerlund
3: Sebastian Crona
2: Mohammad Fazal, Adam Ben Lamin, Kevin Rodeblad Lowe
1: Elias Gustafson, Erik Johansson, Mikael Marqués

AVSLUT PÅ MÅL

1:a halvlek: 60-66
2:a halvlek: 58-82
Totalt: 118-148

23: Eric Omondi
14: Adrian Edqvist
13: Robin Book
12: Moustafa Zeidan
9: Perparim Beqaj
8: Daniel Strandsäter
7: Marko Nikolic
5: Jesper Svensson
4: Fredric Fendrich, Daniel Ljung
2: Elias Nordström, Edin Hamidovic, Junes Barny
1: Mohammad Fazal, Kevin Rodeblad Lowe, Marcus Degerlund, Sebastian Crona, Mikael Marqués

GJORDA MÅL:

Totalt: 30 stycken (19 hemma, 11 borta)

MÅLSAMMANFATTNING, GJORDA MÅL

1:a halvlek: 15
2:a halvlek: 15

00-15: 5
16-30: 3
31-45: 7
46-60: 5
61-75: 5
76-90: 5
Öt: 0

INSLÄPPTA MÅL

Totalt: 34 stycken (13 hemma, 21 borta)

MÅLSAMMANFATTNING, INSLÄPPTA MÅL

1:a halvlek: 14
2:a halvlek: 20

00-15: 4
16-30: 6
31-45: 3
46-60: 6
61-75: 4
76-90: 8
Öt: 2

MÅL SAMMANFATTNING, TOTALT:

1:a halvlek: 15-14
2:a halvlek: 15-20

00-15: 5-5
16-30: 3-6
31-45: 7-3
46-60: 5-6
61-75: 5-4
76-90: 5-8
Öt: 0-2

MEST MÅL / MATCH

6 mål: J-Södra – Vasalund 5-1 (11 April)

HÖRNOR

Totalt: 115-161
Flest hörnor till oss: 11 st mot Brage,h
Flest hörnor mot oss: 18 st mot Falkenberg,b

STRAFFSPARKAR FÖR J-SÖDRA

Antal / mål: 2 / 1

Mål:

Eric Omondi, hemma mot Landskrona

Miss:

Moustafa Zeidan, borta mot Västerås

STRAFFSPARKAR MOT J-SÖDRA

Antal / mål:  2 / 1

Mål:

Jonathan Asp, Landskrona hemma

Miss:

Oliver Silverholt, Öster hemma

VARNINGAR

6: Jesper Svensson
5: Sebastian Crona
4: Perparim Beqaj
3: Fredric Fendrich, Adam Ben Lamin
2: Moustafa Zeidan, Eric Omondi, Adrian Edqvist, Junes Barny, Kevin Rodeblad Lowe, Marcus Degerlund
1: Mohammad Fazal, Enoch Kwakwa, Daniel Strandsäter, Marko Nikolic, Elias Gustafson, Robin Book

UTVISNINGAR

1: Marcus Degerlund (Öster,b) Fredric Fendrich (Öster,h)

MÅLVAKTER

Frank Pettersson
Spelade matcher: 25
Insläppta mål: 31
Nollor: 5 (Helsingborg,h Örgryte,b GAIS,h GAIS,b Brage,h)

Felix Jakobsson
Spelade matcher: 2
Insläppta mål: 3

DOMARE:

(bokstavsordning)

Aganovic, Adi
2 matcher (Falkenberg,b Öster,h)
2-0-0
Gula kort: 5-3
Röda kort: 1-1

Daradic, Robert
1 match (Sundsvall,b)
1-0-0
Gula kort: 2-0
Röda kort: 0-0

Eriksson, Patrik
4 matcher (Västerås,b GAIS,h Öster,b Brage,h)
1-1-2
Gula kort: 7-4
Röda kort: 1-0

Galic, Toni
1 match (Landskrona,h (Dömde från minut 31)
1-0-0
Gula kort: 0-1
Röda kort: 0-0

Hansson, Fredrik
1 match (Helsingborg,b)
0-0-1
Gula kort: 1-2
Röda kort: 0-0

Johnson, Oskar
1 match (Falkenberg,h)
1-0-0
Gula kort: 2-2
Röda kort: 0-0

Lindgren, Magnus
3 matcher (Helsingborg,h Brage,b Akroplis,b)
0-2-1
Gula kort: 2-3
Röda kort: 0-0

Nehdi, Farouk
2 matcher (GAIS,b Norrby,h)
1-0-1
Gula kort: 4-2
Röda kort: 0-0

Olofsson, Tess
1 match (Landskrona,h (Dömde bara 31 minuter pga skada)
1-0-0
Gula kort: 0-1
Röda kort: 0-0

Oppong, Fredrik
1 match (Vasalund,b)
0-1-0
Gula kort: 1-3
Röda kort: 0-0

Strömbergsson, Martin
3 matcher (Vasalund,h AFC Eskilstuna,b Landskrona,b)
1-0-2
Gula kort: 4-9
Röda kort: 0-1

Sundell, Richard
2 matcher (Akropolis,h Sundsvall,h)
1-1-0
Gula kort: 1-3
Röda kort: 0-0

Vesprini, Enzo
2 matcher (Norrby,b Örgryte,h)
0-0-2
Gula kort: 3-3
Röda kort: 0-0

Östling, Joakim
4 matcher (Trelleborg,h Örgryte,b Värnamo,h Värnamo,b)
0-2-2
Gula kort: 8-5
Röda kort: 0-0

(J-Södras siffror först)

Jimmy Höglund
Chefredaktör

Vad tycker du?

Kommentera

Relaterade artiklar

Följ oss

0FansGilla
0FöljareFölj
783FöljareFölj

Senaste nyheterna

Silly22: Målvaktsjakten

Frank

Silly22: Trio lämnar