onsdag, december 8, 2021
spot_img

Statistik efter omgång 18

Uppdaterad statistik efter 18 spelade omgångar. Tredje raka uddamålssegern senast i nypremiären på ”Vallen” och J-Södra hänger på i ”sjulagsracet”. Helsingborg toppar serien på 36 poäng, sex fler än oss, men med två matcher mer spelade. Det blir en otroligt intressant vecka med bortamöte mot IFK Värnamo på torsdag och just HIF borta nästa tisdag.

Fredric Fendrich blev historisk då han gjorde det första målet på Nya Vallen. Fendrichs nionde mål i Superettan totalt.

Robin Book gjorde sitt sjätte mål för säsongen och toppar därmed den interna skytteligan. Book toppar också poängligan med 10 poäng.

Jämfört med de två senaste säsongerna så är vi en poäng efter från 2020 och två poäng efter från fjolåret. Under fjolåret avslutade vi fantastiskt starkt och hade bara en förlust under se sista tolv omgångarna.

Först tre raka förluster men nu tre raka segrar. Vi hoppas att segertrenden fortsätter. Det är otroligt viktiga matcher framöver och det gäller att inte förlora dom.

J-SÖDRAS MATCHER

Vinster: Vasalund,h 5-1 Landskrona,h 3-1 Sundsvall,b 2-1 Akropolis,h 4-1 GAIS,h 1-0 Falkenberg,b 3-2 Öster,h 2-1 GAIS,b 1-0 Falkenberg,h 2-1

Oavgjorda: Helsingborg,h 0-0 Trelleborg,h 1-1 Örgryte,b 0-0

Förluster: Norrby,b 0-2 Västerås,b 1-2 AFC Eskilstuna,b 0-1 Öster,b 0-1 Värnamo,h 0-3 Brage,b 2-3

TABELLRAD, HEMMA- BORTA:

H: 6-2-1 18-9 20p
B: 3-1-5 9-12 10p
T: 9-3-6 27-21 30p

POÄNG EFTER

45 MIN: 26p
75 MIN: 29p
90 MIN: 30p

FÖRSTA MÅLET I MATCHERNA

10-6

När vi gjort första målet: 7-1-2
När vi släppt in första målet: 2-0-4

TABELLPLACERINGAR PER OMGÅNG  (POÄNG IFJOL INOM PARENTES)

01: 1:a 3p (0p)
02: 7:a 3p (3p)
03: 8:a 4p (3p)
04: 7:a 5p (6p)
05: 11:a 5p 6p)
06: 12:a 5p (6p)
07: 10:a 8p (9p)
08: 8:a 11p (12p)
09: 4:a 14p (13p)
10: 6:a 15p (16p)
11: 5:a 18p (19p)
12: 4:a 21p (22p)
13: 6:a 21p (22p)
14: 6:a 21p (23p)
15: 7:a 21p (26p)
16: 7:a 24p (29p)
17: 7:a 27p (29p)
18: 7:a 30p (32p)

SPELADE MATCHER

18: Daniel Strandsäter, Adrian Edqvist
17: Fredric Fendrich, Frank Pettersson, Sebastian Crona, Marcus Degerlund, Eric Omondi
16: Daniel Ljung, Jesper Svensson, Marko Nikolic
15: Robin Book, Perparim Beqaj
12: Elias Nordström
11: Adam Ben Lamin
10: Moustafa Zeidan
6: Edin Hamidovic, Enoch Kwakwa
5: Elias Gustafson
4: Kevin Rodeblad Lowe, Mohammad Fazal
3: Junes Barny
1: Felix Jakobsson, Anton Thorsson

SPELADE MATCHER, FRÅN START

17: Fredric Fendrich, Frank Pettersson, Sebastian Crona, Marcus Degerlund
16: Jesper Svensson, Daniel Strandsäter
15: Marko Nikolic
14: Eric Omondi
13: Robin Book
11: Adrian Edqvist
10: Moustafa Zeidan
9: Daniel Ljung
8: Adam Ben Lamin
7: Perparim Beqaj
4: Edin Hamidovic
3: Junes Barny
2: Kevin Rodeblad Lowe
1: Felix Jakobsson, Elias Gustafson

SPELADE MATCHER TOTALT FÖR J-SÖDRA

SEASCUPKVALTOT
Fredric Fendrich*35252317442
Jesper Svensson23053314318
Frank Pettersson102082112
Sebastian Crona7408284
Edin Hamidovic6104267
Enoch Kwakwa3907147
Eric Omondi4003144
Marcus Degerlund3804042
Daniel Ljung3801039
Kevin Rodeblad Lowe2200224
Daniel Strandsäter1802020
Adrian Edqvist1801019
Mikael Marqués1402117
Perparim Beqaj1502017
Marko Nikolic1501016
Robin Book1501016
Elias Nordström1401015
Adam Ben Lamin1101012
Gabriel Andrén60107
Mohammad Fazal40105
Junes Barny30104
Felix Jakobsson10102
Anton Thorsson10001
* Har även gjort 18 matcher i division 2

SPELTID I MINUTER
(inkl stopptid)
1509: Frank Pettersson
1494: Sebastian Crona
1478: Jesper Svensson
1457: Fredric Fendrich
1448: Marcus Degerlund

Hela listan hittar ni här

FLEST BYTEN IN

12: Elias Nordström
8: Perparim Beqaj
7: Adrian Edqvist, Daniel Ljung
6: Enoch Kwakwa
4: Elias Gustafson, Mohammad Fazal
3: Eric Omondi, Adam Ben Lamin
2: Daniel Strandsäter, Kevin Rodeblad Lowe, Edin Hamidovic
1: Robin Book, Marko Nikolic, Anton Thorsson, Mikael Marqués

FLEST BYTEN UT

11: Adrian Edqvist
8: Moustafa Zeidan
7: Daniel Strandsäter
6: Daniel Ljung, Marko Nikolic
5: Adam Ben Lamin
4: Robin Book, Edin Hamidovic, Eric Omondi
2: Jesper Svensson, Perparim Beqaj, Marcus Degerlund
1: Sebastian Crona, Kevin Rodeblad Lowe, Junes Barny

BYTEN PER MATCH

5: 4 matcher
4: 6 matcher
3: 5 matcher
2: 2 matcher
1: 1 match

SKYTTELIGAN

6: Robin Book
5: Eric Omondi, Adrian Edqvist
2: Daniel Strandsäter
1: Perparim Beqaj, Daniel Ljung, Adrian Edqvist, Elias Nordström, Marko Nikolic, Jesper Svensson, Marcus Degerlund, Edin Hamidovic, Moustafa Zeidan, Fredric Fendrich

MÅL HEMMA

4: Eric Omondi, Robin Book
3: Adrian Edqvist
1: Perparim Beqaj, Daniel Ljung, Elias Nordström, Marko Nikolic, Jesper Svensson, Moustafa Zeidan

MÅL BORTA

2: Adrian Edqvist, Daniel Strandsäter, Robin Book
1: Eric Omondi, Edin Hamidovic, Marcus Degerlund

ASSISTLIGAN

4: Robin Book
3: Jesper Svensson, Daniel Strandsäter
2: Moustafa Zeidan, Eric Omondi, Adrian Edqvist, Edin Hamidovic
1: Marcus Degerlund, Marko Nikolic, Junes Barny

AVSLUT TOTALT

1:a halvlek: 92-96
2:a halvlek: 90-110
Totalt: 182-206

28: Eric Omondi
23: Moustafa Zeidan
17: Perparim Beqaj, Robin Book
16: Adrian Edqvist
11: Marko Nikolic
9: Jesper Svensson
8: Fredric Fendrich
7: Daniel Ljung, Daniel Strandsäter
4: Marcus Degerlund, Edin Hamidovic, Junes Barny
2: Mohammad Fazal
1: Elias Nordström, Kevin Rodeblad Lowe, Sebastian Crona, Elias Gustafson

AVSLUT PÅ MÅL

1:a halvlek: 50-38
2:a halvlek: 43-53
Totalt: 93-91

17: Eric Omondi
12: Moustafa Zeidan, Robin Book
11: Adrian Edqvist
9: Perparim Beqaj
6: Marko Nikolic
4: Daniel Strandsäter, Fredric Fendrich
3: Daniel Ljung, Jesper Svensson
1: Mohammad Fazal, Elias Nordström, Kevin Rodeblad Lowe, Marcus Degerlund, Edin Hamidovic, Junes Barny

GJORDA MÅL:

Totalt: 27 stycken (18 hemma, 9 borta)

MÅLSAMMANFATTNING, GJORDA MÅL

1:a halvlek: 13
2:a halvlek: 14

00-15: 5
16-30: 2
31-45: 6
46-60: 5
61-75: 5
76-90: 4
Öt: 0

INSLÄPPTA MÅL

Totalt: 21 stycken (9 hemma, 12 borta)

MÅLSAMMANFATTNING, INSLÄPPTA MÅL

1:a halvlek: 9
2:a halvlek: 12

00-15: 3
16-30: 4
31-45: 2
46-60: 4
61-75: 3
76-90: 4
Öt: 1

MÅL SAMMANFATTNING, TOTALT:

1:a halvlek: 13-9
2:a halvlek: 14-12

00-15: 5-3
16-30: 2-4
31-45: 6-2
46-60: 5-4
61-75: 5-3
76-90: 4-4
Öt: 0-1

MEST MÅL / MATCH

6 mål: J-Södra – Vasalund 5-1 (11 April)

HÖRNOR

Totalt: 65-110
Flest hörnor till oss: 7 st mot Vasalund,h
Flest hörnor mot oss: 18 st mot Falkenberg,b

FRISPARKAR

Totalt: 205-168
Flest frisparkar för oss: 19st mot Norrby,b och Öster,b
Flest frisparkar mot oss: 18st mot Öster,h

STRAFFSPARKAR FÖR J-SÖDRA

Antal / mål: 2 / 1

Mål:

Eric Omondi, hemma mot Landskrona

Miss:

Moustafa Zeidan, borta mot Västerås

STRAFFSPARKAR MOT J-SÖDRA

Antal / mål:  2 / 1

Mål:

Jonathan Asp, Landskrona hemma

Miss:

Oliver Silverholt, Öster hemma

VARNINGAR

4: Sebastian Crona, Jesper Svensson, Perparim Beqaj
2: Moustafa Zeidan, Fredric Fendrich
1: Adrian Edqvist, Mohammad Fazal, Enoch Kwakwa, Kevin Rodeblad Lowe, Adam Ben Lamin, Daniel Strandsäter, Eric Omondi, Marko Nikolic, Elias Gustafson, Junes Barny, Robin Book

UTVISNINGAR

1: Marcus Degerlund (Öster,b) Fredric Fendrich (Öster,h)

MÅLVAKTER

Frank Pettersson
Spelade matcher: 17
Insläppta mål: 20
Nollor: 4 (Helsingborg,h Örgryte,b GAIS,h GAIS,b)

Felix Jakobsson
Spelade matcher: 1
Insläppta mål: 1

DOMARE:

(bokstavsordning)

Aganovic, Adi
2 matcher (Falkenberg,b Öster,h)
2-0-0
Gula kort: 5-3
Röda kort: 1-1

Daradic, Robert
1 match (Sundsvall,b)
1-0-0
Gula kort: 2-0
Röda kort: 0-0

Eriksson, Patrik
3 matcher (Västerås,b GAIS,h Öster,b)
1-0-2
Gula kort: 5-2
Röda kort: 1-0

Galic, Toni
1 match (Landskrona,h (Dömde från minut 31)
1-0-0
Gula kort: 0-1
Röda kort: 0-0

Johnson, Oskar
1 match (Falkenberg,h)
1-0-0
Gula kort: 2-2
Röda kort: 0-0

Lindgren, Magnus
2 matcher (Helsingborg,h Brage,b)
0-1-1
Gula kort: 1-2
Röda kort: 0-0

Nehdi, Farouk
1 match (GAIS,b)
1-0-0
Gula kort: 0-1
Röda kort: 0-0

Olofsson, Tess
1 match (Landskrona,h (Dömde bara 31 minuter pga skada)
1-0-0
Gula kort: 0-1
Röda kort: 0-0

Strömbergsson, Martin
2 matcher (Vasalund,h AFC Eskilstuna,b)
1-0-1
Gula kort: 3-7
Röda kort: 0-1

Sundell, Richard
1 match (Akropolis,h)
1-0-0
Gula kort: 1-0
Röda kort: 0-0

Vesprini, Enzo
1 match (Norrby,b)
0-0-1
Gula kort: 1-1
Röda kort: 0-0

Östling, Joakim
3 matcher (Trelleborg,h Örgryte,b Värnamo,h)
0-2-1
Gula kort: 7-5
Röda kort: 0-0

(J-Södras siffror först)

Föregående artikelSeger på ”Nya” Vallen
Nästa artikelVi räcker inte till
Jimmy Höglund
Chefredaktör

Vad tycker du?

Kommentera

Relaterade artiklar

Följ oss

0FansGilla
0FöljareFölj
784FöljareFölj

Senaste nyheterna

Silly22: Målvaktsjakten

Frank

Silly22: Trio lämnar