måndag, september 20, 2021
spot_img

Statistik efter omgång 17

Uppdaterad statistik efter 17 spelade omgångar. På lördag återstartar seriespelet för Eleganterna och vi är äntligen tillbaka på Stadsparksvallen. Innan det här landslagsuppehållet hade vi två raka segrar i seriespelet vilket betyder att vi åtminstone har lite häng på de övre platserna. Hösten kan bli kul men det gäller att prestera över flera matcher.

NOTERBART

## Junes Barny är obesegrad i seriespelet. Två matcher och två segrar.

## Tätt, tätt i den interna skyttetoppen. Edqvist, Omondi och Book har alla gjort fem mål såhär långt.

## Hörnstatistiken sticker verkligen ut. Vi släpper till dubbelt så många hörnor mot oss som vi skapar framåt. Sådana siffror har vi inte skådat under de senaste säsongerna om ens någonsin (!).

## Facit på reservarenan Vapenvallen slutade såhär: Fem segrar, två oavgjorda och en förlust.

## Frank Pettersson har klivit upp som etta i mest speltid såhär långt men det är Daniel Strandsäter och Adrian Edqvist som spelat flest matcher, samtliga 17 stycken.

J-SÖDRAS MATCHER

Vinster: Vasalund,h 5-1 Landskrona,h 3-1 Sundsvall,b 2-1 Akropolis,h 4-1 GAIS,h 1-0 Falkenberg,b 3-2 Öster,h 2-1 GAIS,b 1-0

Oavgjorda: Helsingborg,h 0-0 Trelleborg,h 1-1 Örgryte,b 0-0

Förluster: Norrby,b 0-2 Västerås,b 1-2 AFC Eskilstuna,b 0-1 Öster,b 0-1 Värnamo,h 0-3 Brage,b 2-3

TABELLRAD, HEMMA- BORTA:

H: 5-2-1 16-8 17p
B: 3-1-5 9-12 10p
T: 8-3-6 25-20 27p

POÄNG EFTER

45 MIN: 23p
75 MIN: 26p
90 MIN: 27p

FÖRSTA MÅLET I MATCHERNA

9-6

När vi gjort första målet: 6-1-2
När vi släppt in första målet: 2-0-4

TABELLPLACERINGAR PER OMGÅNG  (POÄNG IFJOL INOM PARENTES)

01: 1:a 3p (0p)
02: 7:a 3p (3p)
03: 8:a 4p (3p)
04: 7:a 5p (6p)
05: 11:a 5p 6p)
06: 12:a 5p (6p)
07: 10:a 8p (9p)
08: 8:a 11p (12p)
09: 4:a 14p (13p)
10: 6:a 15p (16p)
11: 5:a 18p (19p)
12: 4:a 21p (22p)
13: 6:a 21p (22p)
14: 6:a 21p (23p)
15: 7:a 21p (26p)
16: 7:a 24p (29p)
17: 7:a 27p (29p)

SPELADE MATCHER

17: Daniel Strandsäter, Adrian Edqvist
16: Fredric Fendrich, Frank Pettersson, Sebastian Crona, Marcus Degerlund, Eric Omondi
15: Daniel Ljung, Jesper Svensson, Marko Nikolic
14: Robin Book, Perparim Beqaj
12: Elias Nordström
10: Moustafa Zeidan, Adam Ben Lamin
6: Edin Hamidovic, Enoch Kwakwa
5: Elias Gustafson
4: Kevin Rodeblad Lowe, Mohammad Fazal
2: Junes Barny
1: Felix Jakobsson, Anton Thorsson

SPELADE MATCHER, FRÅN START

16: Fredric Fendrich, Frank Pettersson, Sebastian Crona, Marcus Degerlund
15: Jesper Svensson, Daniel Strandsäter
14: Marko Nikolic
13: Eric Omondi
12: Robin Book
11: Adrian Edqvist
10: Moustafa Zeidan
9: Daniel Ljung
7: Perparim Beqaj, Adam Ben Lamin
4: Edin Hamidovic
2: Kevin Rodeblad Lowe, Junes Barny
1: Felix Jakobsson, Elias Gustafson

SPELADE MATCHER TOTALT FÖR J-SÖDRA

SEASCUPKVALTOT
Fredric Fendrich*35152317441
Jesper Svensson22953314317
Frank Pettersson101082111
Sebastian Crona7308283
Edin Hamidovic6104267
Enoch Kwakwa3907147
Eric Omondi3903143
Marcus Degerlund3704041
Daniel Ljung3701038
Kevin Rodeblad Lowe2200224
Daniel Strandsäter1702019
Adrian Edqvist1701018
Mikael Marqués1402117
Perparim Beqaj1402016
Marko Nikolic1401015
Elias Nordström1401015
Robin Book1401015
Adam Ben Lamin1001011
Gabriel Andrén60107
Mohammad Fazal40105
Junes Barny20103
Felix Jakobsson10102
Anton Thorsson10001
* Har även gjort 18 matcher i division 2

SPELTID I MINUTER
(inkl stopptid)
1413: Frank Pettersson
1398: Sebastian Crona
1382: Jesper Svensson
1366: Marcus Degerlund
1361: Fredric Fendrich

Hela listan hittar ni här

FLEST BYTEN IN

12: Elias Nordström
7: Perparim Beqaj
6: Adrian Edqvist, Daniel Ljung, Enoch Kwakwa
4: Elias Gustafson, Mohammad Fazal
3: Eric Omondi, Adam Ben Lamin
2: Daniel Strandsäter, Kevin Rodeblad Lowe, Edin Hamidovic
1: Robin Book, Marko Nikolic, Anton Thorsson, Mikael Marqués

FLEST BYTEN UT

11: Adrian Edqvist
8: Moustafa Zeidan
6: Daniel Strandsäter, Daniel Ljung, Marko Nikolic
5: Adam Ben Lamin
4: Robin Book, Edin Hamidovic
3: Eric Omondi
2: Jesper Svensson, Perparim Beqaj
1: Sebastian Crona, Marcus Degerlund, Kevin Rodeblad Lowe, Junes Barny

BYTEN PER MATCH

5: 4 matcher
4: 6 matcher
3: 4 matcher
2: 2 matcher
1: 1 match

SKYTTELIGAN

5: Eric Omondi, Adrian Edqvist, Robin Book
2: Daniel Strandsäter
1: Perparim Beqaj, Daniel Ljung, Adrian Edqvist, Elias Nordström, Marko Nikolic, Jesper Svensson, Marcus Degerlund, Edin Hamidovic, Moustafa Zeidan

MÅL HEMMA

4: Eric Omondi
3: Adrian Edqvist, Robin Book
1: Perparim Beqaj, Daniel Ljung, Elias Nordström, Marko Nikolic, Jesper Svensson, Moustafa Zeidan

MÅL BORTA

2: Adrian Edqvist, Daniel Strandsäter, Robin Book
1: Eric Omondi, Edin Hamidovic, Marcus Degerlund

ASSISTLIGAN

4: Robin Book
3: Jesper Svensson, Daniel Strandsäter
2: Moustafa Zeidan, Eric Omondi, Adrian Edqvist, Edin Hamidovic
1: Marcus Degerlund

AVSLUT TOTALT

1:a halvlek: 83-87
2:a halvlek: 86-96
Totalt: 169-183

25: Eric Omondi
23: Moustafa Zeidan
16: Adrian Edqvist, Perparim Beqaj
15: Robin Book
11: Marko Nikolic
8: Jesper Svensson
7: Daniel Ljung
6: Fredric Fendrich, Daniel Strandsäter
4: Marcus Degerlund, Edin Hamidovic
2: Mohammad Fazal
1: Elias Nordström, Kevin Rodeblad Lowe, Sebastian Crona, Elias Gustafson, Junes Barny

AVSLUT PÅ MÅL

1:a halvlek: 46-35
2:a halvlek: 41-45
Totalt: 87-80

15: Eric Omondi
12: Moustafa Zeidan
11: Adrian Edqvist, Robin Book
8: Perparim Beqaj
6: Marko Nikolic
4: Daniel Strandsäter
3: Daniel Ljung, Jesper Svensson, Fredric Fendrich
1: Mohammad Fazal, Elias Nordström, Kevin Rodeblad Lowe, Marcus Degerlund, Edin Hamidovic

GJORDA MÅL:

Totalt: 23 stycken (14 hemma, 9 borta)

MÅLSAMMANFATTNING, GJORDA MÅL

1:a halvlek: 10
2:a halvlek: 13

00-15: 4
16-30: 2
31-45: 4
46-60: 5
61-75: 4
76-90: 4
Öt: 0

INSLÄPPTA MÅL

Totalt: 19 stycken (7 hemma, 12 borta)

MÅLSAMMANFATTNING, INSLÄPPTA MÅL

1:a halvlek: 9
2:a halvlek: 10

00-15: 3
16-30: 4
31-45: 2
46-60: 4
61-75: 3
76-90: 3
Öt: 0

MÅL SAMMANFATTNING, TOTALT:

1:a halvlek: 10-9
2:a halvlek: 13-10

00-15: 4-3
16-30: 2-4
31-45: 4-2
46-60: 5-4
61-75: 4-3
76-90: 4-3
Öt: 0-0

MEST MÅL / MATCH

6 mål: J-Södra – Vasalund 5-1 (11 April)

HÖRNOR

Totalt: 59-105
Flest hörnor till oss: 7 st mot Vasalund,h
Flest hörnor mot oss: 18 st mot Falkenberg,b

FRISPARKAR

Totalt: 195-161
Flest frisparkar för oss: 19st mot Norrby,b och Öster,b
Flest frisparkar mot oss: 18st mot Öster,h

STRAFFSPARKAR FÖR J-SÖDRA

Antal / mål: 2 / 1

Mål:

Eric Omondi, hemma mot Landskrona

Miss:

Moustafa Zeidan, borta mot Västerås

STRAFFSPARKAR MOT J-SÖDRA

Antal / mål:  2 / 1

Mål:

Jonathan Asp, Landskrona hemma

Miss:

Oliver Silverholt, Öster hemma

VARNINGAR

4: Sebastian Crona, Jesper Svensson
3: Perparim Beqaj
2: Moustafa Zeidan, Fredric Fendrich
1: Adrian Edqvist, Mohammad Fazal, Enoch Kwakwa, Kevin Rodeblad Lowe, Adam Ben Lamin, Daniel Strandsäter, Eric Omondi, Marko Nikolic, Elias Gustafson, Junes Barny

UTVISNINGAR

1: Marcus Degerlund (Öster,b) Fredric Fendrich (Öster,h)

MÅLVAKTER

Frank Pettersson
Spelade matcher: 16
Insläppta mål: 19
Nollor: 4 (Helsingborg,h Örgryte,b GAIS,h GAIS,b)

Felix Jakobsson
Spelade matcher: 1
Insläppta mål: 1

DOMARE:

(bokstavsordning)

Aganovic, Adi
2 matcher (Falkenberg,b Öster,h)
2-0-0
Gula kort: 5-3
Röda kort: 1-1

Daradic, Robert
1 match (Sundsvall,b)
1-0-0
Gula kort: 2-0
Röda kort: 0-0

Eriksson, Patrik
3 matcher (Västerås,b GAIS,h Öster,b)
1-0-2
Gula kort: 5-2
Röda kort: 1-0

Galic, Toni
1 match (Landskrona,h (Dömde från minut 31)
1-0-0
Gula kort: 0-1
Röda kort: 0-0

Lindgren, Magnus
2 matcher (Helsingborg,h Brage,b)
0-1-1
Gula kort: 1-2
Röda kort: 0-0

Nehdi, Farouk
1 match (GAIS,b)
1-0-0
Gula kort: 0-1
Röda kort: 0-0

Olofsson, Tess
1 match (Landskrona,h (Dömde bara 31 minuter pga skada)
1-0-0
Gula kort: 0-1
Röda kort: 0-0

Strömbergsson, Martin
2 matcher (Vasalund,h AFC Eskilstuna,b)
1-0-1
Gula kort: 3-7
Röda kort: 0-1

Sundell, Richard
1 match (Akropolis,h)
1-0-0
Gula kort: 1-0
Röda kort: 0-0

Vesprini, Enzo
1 match (Norrby,b)
0-0-1
Gula kort: 1-1
Röda kort: 0-0

Östling, Joakim
3 matcher (Trelleborg,h Örgryte,b Värnamo,h)
0-2-1
Gula kort: 7-5
Röda kort: 0-0

(J-Södras siffror först)

Jimmy Höglund
Chefredaktör

Vad tycker du?

Kommentera

Relaterade artiklar

Följ oss

2,131FansGilla
213FöljareFölj
760FöljareFölj

Senaste nyheterna

Statistik efter omgång 19

Vi räcker inte till

Statistik efter omgång 18

Seger på ”Nya” Vallen

Statistik efter omgång 17