Statistik efter säsongen 2021

Uppdaterad statistik efter sista omgången. En titt i vår historik så har vi slutat elva i Superettan tidigare, så sent som 2018 tex. Vår fina hemmatrend blev som bortblåst när vi klev in på nya ”Vallen” och vi vann bara en match där under hösten.

  • Robin Book vinner den interna skytteligan med 7 fullträffar.
  • Robin Book vinner också den totala poängligan med 11 poäng fördelat på 7 mål och 4 assist.
  • Jesper Svensson har mest speltid av alla, totalt 2427 minuter.
  • Daniel Strandsäter spelade samtliga 30 matcher varav 27 från start.
  • Totalt använde vi 25 spelare under säsongen (som fick speltid)
  • Främsta tabellplaceringen under säsongen var efter omgång 1 och det var enda tillfället vi ledde serien.
  • Vår sämsta tabellplacering var 12:a vilket vi var efter omgång 6 och 29.
  • Vår vanligaste tabellplacering under året var 7:a vilket var efter 12 av omgångarna.
  • Eric Omondi hade flest avslut, 43 stycken varav 23 på mål.
  • GAIS och Falkenberg var lagen som vi tog full pott emot.
  • Mot Norrby, Värnamo och mot AFC Eskilstuna tog vi noll poäng.
  • Totalt bara 4 straffsparkar på våra 30 matcher. Två för oss och två emot oss. Vi gjorde ett och släppte in ett på dessa.
  • Fyra byten var det vanligaste som vi använde oss av under serien, i 11 matcher.
  • Noterbart att vi inte gjorde ett enda mål på övertid. Däremot släppte vi in två stycken under samma tid.
  • Herrarna Strömbergsson, Eriksson och Östling dömde oss flest gånger under året, vid fyra tillfällen.

TABELLEN

J-SÖDRAS MATCHER

Vinster: Vasalund,h 5-1 Landskrona,h 3-1 Sundsvall,b 2-1 Akropolis,h 4-1 GAIS,h 1-0 Falkenberg,b 3-2 Öster,h 2-1 GAIS,b 1-0 Falkenberg,h 2-1 Trelleborg,b 3-1

Oavgjorda: Helsingborg,h 0-0 Trelleborg,h 1-1 Örgryte,b 0-0 Brage,h 0-0 Akropolis,b 1-1 Sundsvall,h 1-1 Vasalund,b 1-1 Västerås,h 0-0

Förluster: Norrby,b 0-2 Västerås,b 1-2 AFC Eskilstuna,b 0-1 Öster,b 0-1 Värnamo,h 0-3 Brage,b 2-3 Värnamo,b 0-2 Helsingborg,b 0-3 Norrby,h 0-1 Landskrona,b 0-2 Örgryte,h 0-2 AFC Eskilstuna,h 1-2

TABELLRAD, HEMMA- BORTA:

H: 6-5-4 20-15 23p
B: 4-3-8 14-22 15p
T: 10-8-12 34-37 38p

POÄNG EFTER

45 MIN: 37p
75 MIN: 38p
90 MIN: 38p

FÖRSTA MÅLET I MATCHERNA

13-13

När vi gjort första målet: 7-3-3
När vi släppt in första målet: 3-1-9

TABELLPLACERINGAR PER OMGÅNG  (POÄNG IFJOL INOM PARENTES)

01: 1:a 3p (0p)
02: 7:a 3p (3p)
03: 8:a 4p (3p)
04: 7:a 5p (6p)
05: 11:a 5p 6p)
06: 12:a 5p (6p)
07: 10:a 8p (9p)
08: 8:a 11p (12p)
09: 4:a 14p (13p)
10: 6:a 15p (16p)
11: 5:a 18p (19p)
12: 4:a 21p (22p)
13: 6:a 21p (22p)
14: 6:a 21p (23p)
15: 7:a 21p (26p)
16: 7:a 24p (29p)
17: 7:a 27p (29p)
18: 7:a 30p (32p)
19: 7:a 30p (35p)
20: 7:a 30p (36p)
21: 7:a 31p (39p)
22: 7:a 32p (42p)
23: 7:a 33p (42p)
24: 7:a 33p (45p)
25: 8:a 33p (48p)
26: 9:a 33p (49p)
27: 9:a 34p (52p)
28: 9:a 35p (55p)
29: 12:a 35p (58p)
30: 11:a 38p (59p)

SPELADE MATCHER

30: Daniel Strandsäter
29: Adrian Edqvist
28: Marcus Degerlund, Sebastian Crona, Fredric Fendrich, Daniel Ljung
27: Frank Pettersson, Jesper Svensson, Eric Omondi
24: Marko Nikolic
22: Perparim Beqaj, Adam Ben Lamin
20: Elias Nordström, Robin Book
15: Junes Barny
11: Edin Hamidovic
10: Moustafa Zeidan
7: Mohammad Fazal, Enoch Kwakwa, Kevin Rodeblad Lowe
6: Erik Johansson
5: Elias Gustafson, Mikael Marqués
4: Anton Thorsson, Felix Jakobsson

SPELADE MATCHER, FRÅN START

28: Marcus Degerlund
27: Frank Pettersson, Daniel Strandsäter, Sebastian Crona
26: Jesper Svensson
25: Fredric Fendrich
22: Eric Omondi
21: Marko Nikolic
19: Adrian Edqvist, Adam Ben Lamin
18: Daniel Ljung, Robin Book
15: Junes Barny
10: Moustafa Zeidan
7: Perparim Beqaj, Edin Hamidovic
5: Elias Nordström
4: Kevin Rodeblad Lowe
3: Felix Jakobsson
1: Erik Johansson, Elias Gustafson

SPELADE MATCHER TOTALT FÖR J-SÖDRA

SEASCUPKVALTOT
Fredric Fendrich*36352317453
Jesper Svensson24153314329
Frank Pettersson112082122
Sebastian Crona8508295
Edin Hamidovic6604272
Eric Omondi5003154
Marcus Degerlund4904053
Daniel Ljung5001051
Enoch Kwakwa4007148
Daniel Strandsäter3002032
Adrian Edqvist2901030
Kevin Rodeblad Lowe2500227
Perparim Beqaj2202024
Elias Nordström2201023
Marko Nikolic2301024
Adam Ben Lamin2201023
Mikael Marqués1902122
Robin Book2001021
Junes Barny1501016
Mohammad Fazal70108
Gabriel Andrén60107
Erik Johansson60006
Anton Thorsson40004
Felix Jakobsson40105
* Har även gjort 18 matcher i division 2

SPELTID I MINUTER
(inkl stopptid)
2427: Jesper Svensson
2416: Frank Pettersson
2402: Marcus Degerlund
2396: Sebastian Crona
2259: Daniel Strandsäter

Hela listan hittar ni här

FLEST BYTEN IN

15: Elias Nordström, Perparim Beaj
10: Daniel Ljung, Adrian Edqvist
7: Enoch Kwakwa, Mohammad Fazal
5: Erik Johansson, Erik Omondi, Mikael Marqués
4: Elias Gustafson, Anton Thorsson, Edin Hamidovic
3: Adam Ben Lamin, Daniel Strandsäter, Fredric Fendrich, Kevin Rodeblad Lowe, Marko Nikolic
1: Robin Book, Jesper Svensson, Sebastian Crona, Felix Jakobsson

FLEST BYTEN UT

16: Adrian Edqvist, Daniel Strandsäter
11: Daniel Ljung
9: Marko Nikolic
8: Moustafa Zeidan
7: Adam Ben Lamin
6: Eric Omondi, Edin Hamidovic
5: Robin Book, Elias Nordström
4: Sebastian Crona
3: Kevin Rodeblad Lowe, Marcus Degerlund, Fredric Fendrich, Jesper Svensson
2: Perparim Beqaj
1: Junes Barny, Erik Johansson, Frank Pettersson

BYTEN PER MATCH

5: 7 matcher
4: 11 matcher
3: 8 matcher
2: 3 matcher
1: 1 match

SKYTTELIGAN

7: Robin Book
6: Eric Omondi
5: Adrian Edqvist
3: Daniel Strandsäter, Marko Nikolic
2: Edin Hamidovic
1: Perparim Beqaj, Daniel Ljung, Adrian Edqvist, Elias Nordström, Jesper Svensson, Marcus Degerlund, Moustafa Zeidan, Fredric Fendrich, Sebastian Crona

MÅL HEMMA

4: Eric Omondi, Robin Book
3: Adrian Edqvist
2: Marko Nikolic
1: Perparim Beqaj, Daniel Ljung, Elias Nordström, Jesper Svensson, Moustafa Zeidan, Daniel Strandsäter

MÅL BORTA

3: Robin Book
2: Adrian Edqvist, Daniel Strandsäter, Eric Omondi, Edin Hamidovic
1: Marcus Degerlund, Marko Nikolic, Sebastian Crona

ASSISTLIGAN

4: Robin Book, Eric Omondi
3: Jesper Svensson, Daniel Strandsäter
2: Moustafa Zeidan, Adrian Edqvist, Edin Hamidovic, Junes Barny, Marko Nikolic
1: Marcus Degerlund, Daniel Ljung, Sebastian Crona

AVSLUT TOTALT

1:a halvlek: 130-163
2:a halvlek: 144-175
Totalt: 274-338

43: Eric Omondi
26: Adrian Edqvist, Robin Book
23: Moustafa Zeidan
19: Marko Nikolic
17: Perparim Beqaj
15: Fredric Fendrich, Jesper Svensson
12: Daniel Strandsäter
11: Edin Hamidovic
10: Daniel Ljung, Junes Barny
6: Elias Nordström
5: Marcus Degerlund
4: Sebastian Crona
3: Adam Ben Lamin
2: Mohammad Fazal, Kevin Rodeblad Lowe, Erik Johansson
1: Elias Gustafson, Mikael Marqués

AVSLUT PÅ MÅL

1:a halvlek: 64-72
2:a halvlek: 66-85
Totalt: 130-157

23: Eric Omondi
15: Adrian Edqvist
14: Robin Book
12: Moustafa Zeidan
11: Marko Nikolic
9: Perparim Beqaj
8: Daniel Strandsäter
6: Edin Hamidovic
5: Jesper Svensson
4: Fredric Fendrich, Daniel Ljung
3: Junes Barny
2: Elias Nordström, Sebatsian Crona
1: Mohammad Fazal, Kevin Rodeblad Lowe, Marcus Degerlund, Mikael Marqués

GJORDA MÅL:

Totalt: 34 stycken (20 hemma, 14 borta)

MÅLSAMMANFATTNING, GJORDA MÅL

1:a halvlek: 16
2:a halvlek: 18

00-15: 5
16-30: 3
31-45: 8
46-60: 5
61-75: 7
76-90: 6
Öt: 0

INSLÄPPTA MÅL

Totalt: 37 stycken (15 hemma, 22 borta)

MÅLSAMMANFATTNING, INSLÄPPTA MÅL

1:a halvlek: 15
2:a halvlek: 22

00-15: 5
16-30: 6
31-45: 3
46-60: 7
61-75: 4
76-90: 9
Öt: 2

MÅL SAMMANFATTNING, TOTALT:

1:a halvlek: 16-15
2:a halvlek: 18-22

00-15: 5-6
16-30: 3-6
31-45: 8-3
46-60: 5-7
61-75: 7-4
76-90: 6-9
Öt: 0-2

MEST MÅL / MATCH

6 mål: J-Södra – Vasalund 5-1 (11 April)

HÖRNOR

Totalt: 133-175
Flest hörnor till oss: 11 st mot Brage,h
Flest hörnor mot oss: 18 st mot Falkenberg,b

STRAFFSPARKAR FÖR J-SÖDRA

Antal / mål: 2 / 1

Mål:

Eric Omondi, hemma mot Landskrona

Miss:

Moustafa Zeidan, borta mot Västerås

STRAFFSPARKAR MOT J-SÖDRA

Antal / mål:  2 / 1

Mål:

Jonathan Asp, Landskrona hemma

Miss:

Oliver Silverholt, Öster hemma

VARNINGAR

6: Jesper Svensson
5: Sebastian Crona
4: Perparim Beqaj, Fredric Fendrich
3: Adam Ben Lamin, Adrian Edqvist
2: Moustafa Zeidan, Eric Omondi, Junes Barny, Kevin Rodeblad Lowe, Marcus Degerlund
1: Mohammad Fazal, Enoch Kwakwa, Daniel Strandsäter, Marko Nikolic, Elias Gustafson, Robin Book

UTVISNINGAR

1: Marcus Degerlund (Öster,b) Fredric Fendrich (Öster,h)

MÅLVAKTER

Frank Pettersson
Spelade matcher: 27
Insläppta mål: 32
Nollor: 6 (Helsingborg,h Örgryte,b GAIS,h GAIS,b Brage,h Västerås,h)

Felix Jakobsson
Spelade matcher: 4
Insläppta mål: 5

DOMARE:

(bokstavsordning)

Aganovic, Adi
2 matcher (Falkenberg,b Öster,h)
2-0-0
Gula kort: 5-3
Röda kort: 1-1

Daradic, Robert
2 matcher (Sundsvall,b Trelleborg,b)
2-0-0
Gula kort: 2-3
Röda kort: 0-0

Eriksson, Patrik
4 matcher (Västerås,b GAIS,h Öster,b Brage,h)
1-1-2
Gula kort: 7-4
Röda kort: 1-0

Galic, Toni
1 match (Landskrona,h (Dömde från minut 31)
1-0-0
Gula kort: 0-1
Röda kort: 0-0

Hansson, Fredrik
1 match (Helsingborg,b)
0-0-1
Gula kort: 1-2
Röda kort: 0-0

Johnson, Oskar
1 match (Falkenberg,h)
1-0-0
Gula kort: 2-2
Röda kort: 0-0

Lindgren, Magnus
3 matcher (Helsingborg,h Brage,b Akroplis,b)
0-2-1
Gula kort: 2-3
Röda kort: 0-0

Nehdi, Farouk
3 matcher (GAIS,b Norrby,h Västerås,h)
1-1-1
Gula kort: 6-3
Röda kort: 0-0

Olofsson, Tess
1 match (Landskrona,h (Dömde bara 31 minuter pga skada)
1-0-0
Gula kort: 0-1
Röda kort: 0-0

Oppong, Fredrik
1 match (Vasalund,b)
0-1-0
Gula kort: 1-3
Röda kort: 0-0

Strömbergsson, Martin
4 matcher (Vasalund,h AFC Eskilstuna,b Landskrona,b AFC Eskilstuna,h)
1-0-3
Gula kort: 4-11
Röda kort: 0-1

Sundell, Richard
2 matcher (Akropolis,h Sundsvall,h)
1-1-0
Gula kort: 1-3
Röda kort: 0-0

Vesprini, Enzo
2 matcher (Norrby,b Örgryte,h)
0-0-2
Gula kort: 3-3
Röda kort: 0-0

Östling, Joakim
4 matcher (Trelleborg,h Örgryte,b Värnamo,h Värnamo,b)
0-2-2
Gula kort: 8-5
Röda kort: 0-0

(J-Södras siffror först)

Kommentera

%d bloggare gillar detta: