torsdag, december 9, 2021
spot_img

Statistik efter omgång 29

Uppdaterad statistik efter omgång 29. J-Södra fortsätter att vägra vinna fotbollsmatcher – elva raka matcher utan seger och nu är det bara målskillnad som räddar oss undan kvalstrecket. Allt avgörs i sista rundan då Eleganterna ska bege sig ner till Vångavallen. En seger där och kontraktet är klart. Det kan räcka med oavgjort och det kan till och med gå vägen vid en förlust men då krävs det att man får hjälp av andra.

Sista omgången spelas enligt följande med våra kommentarer:

AFC Eskilstuna – Landskrona

AFC tog ett rejält kliv mot nytt kontrakt efter vändningen på ”Vallen” senast. Nu ställs man mot Landskrona och man har stora möjligheter att ta en ny tre poängare.


Falkenberg – Brage

Falkenberg är redan klara för division 1 nästa säsong och Brage har ryckt upp sig och har en poäng mer än oss och Akropolis. Borlängelaget gör sin plikt och vinner tämligen enkelt.


GAIS – GIF Sundsvall

GAIS är klara för kvalspel och ställs mot tvåan i norrettan som blev Dalkurds FF. Giffarna är klara för allsvenskt spel så båda lagen har inget att spela för.


Helsingborg – Västerås

Hyperintressant match. HIF tar den allsvenska kvalplatsen om man norpar en poäng här. VSK å andra sidan måste gå för en seger. Öppet!


Vasalund – Örgryte

Vasalund är tillbaka i norrettan nästa år och ÖIS stabiliserade sig som ett mittenlag med lite framtidstro. ÖIS behöver en poäng för att vara helt säkra på att inte hamna i kvalspel och det fixar dom.


IFK Värnamo – Norrby

Redan klara serieettan Värnamo ta emot ”Cajans” Norrby där Boråsarna faktiskt har chans att ta sig förbi HIF i jakten om en allsvensk kvalplats. Då gäller det att man vinner här samtidigt som HIF torskar. Faktiskt inte helt omöjligt…


Öster – Akropolis

Vinner Öster så spelar vi i Superettan även 2022. Så: ut och gör ert jobb!


Trelleborg – Jönköpings Södra

Vår viktigaste match på år och dar. Vinner vi så är kontraktet räddat. Oavgjort kan räcka. En förlust kan räcka. Det gäller att ha koll på matcherna i Växjö och den i Helsingborg för det kan bli ett sekunddrama i slutet.

J-SÖDRAS MATCHER

Vinster: Vasalund,h 5-1 Landskrona,h 3-1 Sundsvall,b 2-1 Akropolis,h 4-1 GAIS,h 1-0 Falkenberg,b 3-2 Öster,h 2-1 GAIS,b 1-0 Falkenberg,h 2-1

Oavgjorda: Helsingborg,h 0-0 Trelleborg,h 1-1 Örgryte,b 0-0 Brage,h 0-0 Akropolis,b 1-1 Sundsvall,h 1-1 Vasalund,b 1-1 Västerås,h 0-0

Förluster: Norrby,b 0-2 Västerås,b 1-2 AFC Eskilstuna,b 0-1 Öster,b 0-1 Värnamo,h 0-3 Brage,b 2-3 Värnamo,b 0-2 Helsingborg,b 0-3 Norrby,h 0-1 Landskrona,b 0-2 Örgryte,h 0-2 AFC Eskilstuna,h 1-2

TABELLRAD, HEMMA- BORTA:

H: 6-5-4 20-15 23p
B: 3-3-8 11-21 12p
T: 9-8-12 31-36 35p

POÄNG EFTER

45 MIN: 37p
75 MIN: 35p
90 MIN: 35p

FÖRSTA MÅLET I MATCHERNA

13-12

När vi gjort första målet: 7-3-3
När vi släppt in första målet: 2-1-9

TABELLPLACERINGAR PER OMGÅNG  (POÄNG IFJOL INOM PARENTES)

01: 1:a 3p (0p)
02: 7:a 3p (3p)
03: 8:a 4p (3p)
04: 7:a 5p (6p)
05: 11:a 5p 6p)
06: 12:a 5p (6p)
07: 10:a 8p (9p)
08: 8:a 11p (12p)
09: 4:a 14p (13p)
10: 6:a 15p (16p)
11: 5:a 18p (19p)
12: 4:a 21p (22p)
13: 6:a 21p (22p)
14: 6:a 21p (23p)
15: 7:a 21p (26p)
16: 7:a 24p (29p)
17: 7:a 27p (29p)
18: 7:a 30p (32p)
19: 7:a 30p (35p)
20: 7:a 30p (36p)
21: 7:a 31p (39p)
22: 7:a 32p (42p)
23: 7:a 33p (42p)
24: 7:a 33p (45p)
25: 8:a 33p (48p)
26: 9:a 33p (49p)
27: 9:a 34p (52p)
28: 9:a 35p (55p)
29: 12:a 35p (58p)

SPELADE MATCHER

29: Daniel Strandsäter
28: Adrian Edqvist
27: Frank Pettersson, Marcus Degerlund, Sebastian Crona, Fredric Fendrich, Daniel Ljung
26: Jesper Svensson, Eric Omondi
23: Marko Nikolic
22: Perparim Beqaj
21: Adam Ben Lamin
20: Elias Nordström
19: Robin Book
14: Junes Barny
10: Moustafa Zeidan, Edin Hamidovic
7: Mohammad Fazal, Enoch Kwakwa, Kevin Rodeblad Lowe
6: Erik Johansson
5: Elias Gustafson
4: Anton Thorsson, Mikael Marqués
3: Felix Jakobsson

SPELADE MATCHER, FRÅN START

27: Frank Pettersson, Marcus Degerlund
26: Daniel Strandsäter, Sebastian Crona
25: Jesper Svensson
24: Fredric Fendrich
22: Eric Omondi
20: Marko Nikolic
19: Adrian Edqvist
18: Daniel Ljung, Adam Ben Lamin
17: Robin Book
14: Junes Barny
10: Moustafa Zeidan
7: Perparim Beqaj
6: Edin Hamidovic
5: Elias Nordström
4: Kevin Rodeblad Lowe
2: Felix Jakobsson
1: Erik Johansson, Elias Gustafson

SPELADE MATCHER TOTALT FÖR J-SÖDRA

SEASCUPKVALTOT
Fredric Fendrich*36252317452
Jesper Svensson24053314328
Frank Pettersson112082122
Sebastian Crona8408294
Edin Hamidovic6504271
Eric Omondi4903153
Marcus Degerlund4804052
Daniel Ljung4901050
Enoch Kwakwa4007148
Daniel Strandsäter2902031
Adrian Edqvist2801029
Kevin Rodeblad Lowe2500227
Perparim Beqaj2202024
Elias Nordström2201023
Marko Nikolic2201023
Adam Ben Lamin2101022
Mikael Marqués1802121
Robin Book1901020
Junes Barny1401015
Mohammad Fazal70108
Gabriel Andrén60107
Erik Johansson60006
Anton Thorsson40004
Felix Jakobsson30104
* Har även gjort 18 matcher i division 2

SPELTID I MINUTER
(inkl stopptid)
2416: Frank Pettersson
2346: Jesper Svensson
2308: Marcus Degerlund
2302: Sebastian Crona
2214: Daniel Strandsäter

Hela listan hittar ni här

FLEST BYTEN IN

15: Elias Nordström, Perparim Beaj
9: Daniel Ljung, Adrian Edqvist
7: Enoch Kwakwa, Mohammad Fazal
5: Erik Johansson
4: Elias Gustafson, Anton Thorsson, Edin Hamidovic, Eric Omondi, Mikael Marques
3: Adam Ben Lamin, Daniel Strandsäter, Fredric Fendrich, Kevin Rodeblad Lowe, Marko Nikolic
1: Robin Book, Jesper Svensson, Sebastian Crona, Felix Jakobsson

FLEST BYTEN UT

16: Adrian Edqvist
15: Daniel Strandsäter
11: Daniel Ljung
9: Marko Nikolic
8: Moustafa Zeidan
7: Adam Ben Lamin
6: Eric Omondi
5: Robin Book, Elias Nordström, Edin Hamidovic
4: Sebastian Crona
3: Kevin Rodeblad Lowe, Marcus Degerlund
2: Jesper Svensson, Perparim Beqaj, Fredric Fendrich
1: Junes Barny, Erik Johansson, Frank Pettersson

BYTEN PER MATCH

5: 7 matcher
4: 10 matcher
3: 8 matcher
2: 3 matcher
1: 1 match

SKYTTELIGAN

7: Robin Book
6: Eric Omondi
5: Adrian Edqvist
3: Daniel Strandsäter
2: Marko Nikolic
1: Perparim Beqaj, Daniel Ljung, Adrian Edqvist, Elias Nordström, Jesper Svensson, Marcus Degerlund, Edin Hamidovic, Moustafa Zeidan, Fredric Fendrich

MÅL HEMMA

4: Eric Omondi, Robin Book
3: Adrian Edqvist
2: Marko Nikolic
1: Perparim Beqaj, Daniel Ljung, Elias Nordström, Jesper Svensson, Moustafa Zeidan, Daniel Strandsäter

MÅL BORTA

3: Robin Book
2: Adrian Edqvist, Daniel Strandsäter, Eric Omondi
1: Edin Hamidovic, Marcus Degerlund

ASSISTLIGAN

4: Robin Book
3: Jesper Svensson, Daniel Strandsäter
2: Moustafa Zeidan, Eric Omondi, Adrian Edqvist, Edin Hamidovic, Junes Barny, Marko Nikolic
1: Marcus Degerlund, Daniel Ljung, Sebastian Crona

AVSLUT TOTALT

1:a halvlek: 123-160
2:a halvlek: 138-173
Totalt: 261-333

43: Eric Omondi
26: Adrian Edqvist
23: Moustafa Zeidan
22: Robin Book
17: Perparim Beqaj
16: Marko Nikolic
15: Fredric Fendrich, Jesper Svensson
12: Daniel Strandsäter
10: Daniel Ljung
9: Junes Barny
7: Edin Hamidovic
6: Elias Nordström
5: Marcus Degerlund
3: Sebastian Crona, Adam Ben Lamin
2: Mohammad Fazal, Kevin Rodeblad Lowe, Erik Johansson
1: Elias Gustafson, Mikael Marqués

AVSLUT PÅ MÅL

1:a halvlek: 61-70
2:a halvlek: 62-85
Totalt: 123-155

23: Eric Omondi
15: Adrian Edqvist
14: Robin Book
12: Moustafa Zeidan
9: Perparim Beqaj, Marko Nikolic
8: Daniel Strandsäter
5: Jesper Svensson
4: Fredric Fendrich, Daniel Ljung
3: Edin Hamidovic
2: Elias Nordström, Junes Barny
1: Mohammad Fazal, Kevin Rodeblad Lowe, Marcus Degerlund, Sebastian Crona, Mikael Marqués

GJORDA MÅL:

Totalt: 31 stycken (20 hemma, 11 borta)

MÅLSAMMANFATTNING, GJORDA MÅL

1:a halvlek: 16
2:a halvlek: 15

00-15: 5
16-30: 3
31-45: 8
46-60: 5
61-75: 5
76-90: 5
Öt: 0

INSLÄPPTA MÅL

Totalt: 36 stycken (15 hemma, 21 borta)

MÅLSAMMANFATTNING, INSLÄPPTA MÅL

1:a halvlek: 14
2:a halvlek: 22

00-15: 4
16-30: 6
31-45: 3
46-60: 7
61-75: 4
76-90: 9
Öt: 2

MÅL SAMMANFATTNING, TOTALT:

1:a halvlek: 16-14
2:a halvlek: 15-22

00-15: 5-5
16-30: 3-6
31-45: 8-3
46-60: 5-7
61-75: 5-4
76-90: 5-9
Öt: 0-2

MEST MÅL / MATCH

6 mål: J-Södra – Vasalund 5-1 (11 April)

HÖRNOR

Totalt: 125-173
Flest hörnor till oss: 11 st mot Brage,h
Flest hörnor mot oss: 18 st mot Falkenberg,b

STRAFFSPARKAR FÖR J-SÖDRA

Antal / mål: 2 / 1

Mål:

Eric Omondi, hemma mot Landskrona

Miss:

Moustafa Zeidan, borta mot Västerås

STRAFFSPARKAR MOT J-SÖDRA

Antal / mål:  2 / 1

Mål:

Jonathan Asp, Landskrona hemma

Miss:

Oliver Silverholt, Öster hemma

VARNINGAR

6: Jesper Svensson
5: Sebastian Crona
4: Perparim Beqaj, Fredric Fendrich
3: Adam Ben Lamin, Adrian Edqvist
2: Moustafa Zeidan, Eric Omondi, Junes Barny, Kevin Rodeblad Lowe, Marcus Degerlund
1: Mohammad Fazal, Enoch Kwakwa, Daniel Strandsäter, Marko Nikolic, Elias Gustafson, Robin Book

UTVISNINGAR

1: Marcus Degerlund (Öster,b) Fredric Fendrich (Öster,h)

MÅLVAKTER

Frank Pettersson
Spelade matcher: 27
Insläppta mål: 32
Nollor: 6 (Helsingborg,h Örgryte,b GAIS,h GAIS,b Brage,h Västerås,h)

Felix Jakobsson
Spelade matcher: 3
Insläppta mål: 4

DOMARE:

(bokstavsordning)

Aganovic, Adi
2 matcher (Falkenberg,b Öster,h)
2-0-0
Gula kort: 5-3
Röda kort: 1-1

Daradic, Robert
1 match (Sundsvall,b)
1-0-0
Gula kort: 2-0
Röda kort: 0-0

Eriksson, Patrik
4 matcher (Västerås,b GAIS,h Öster,b Brage,h)
1-1-2
Gula kort: 7-4
Röda kort: 1-0

Galic, Toni
1 match (Landskrona,h (Dömde från minut 31)
1-0-0
Gula kort: 0-1
Röda kort: 0-0

Hansson, Fredrik
1 match (Helsingborg,b)
0-0-1
Gula kort: 1-2
Röda kort: 0-0

Johnson, Oskar
1 match (Falkenberg,h)
1-0-0
Gula kort: 2-2
Röda kort: 0-0

Lindgren, Magnus
3 matcher (Helsingborg,h Brage,b Akroplis,b)
0-2-1
Gula kort: 2-3
Röda kort: 0-0

Nehdi, Farouk
3 matcher (GAIS,b Norrby,h Västerås,h)
1-1-1
Gula kort: 6-3
Röda kort: 0-0

Olofsson, Tess
1 match (Landskrona,h (Dömde bara 31 minuter pga skada)
1-0-0
Gula kort: 0-1
Röda kort: 0-0

Oppong, Fredrik
1 match (Vasalund,b)
0-1-0
Gula kort: 1-3
Röda kort: 0-0

Strömbergsson, Martin
4 matcher (Vasalund,h AFC Eskilstuna,b Landskrona,b AFC Eskilstuna,h)
1-0-3
Gula kort: 4-11
Röda kort: 0-1

Sundell, Richard
2 matcher (Akropolis,h Sundsvall,h)
1-1-0
Gula kort: 1-3
Röda kort: 0-0

Vesprini, Enzo
2 matcher (Norrby,b Örgryte,h)
0-0-2
Gula kort: 3-3
Röda kort: 0-0

Östling, Joakim
4 matcher (Trelleborg,h Örgryte,b Värnamo,h Värnamo,b)
0-2-2
Gula kort: 8-5
Röda kort: 0-0

(J-Södras siffror först)

Föregående artikelStötta eller entlediga
Nästa artikelSuperettan 2022
Jimmy Höglund
Chefredaktör

Vad tycker du?

Kommentera

Relaterade artiklar

Följ oss

0FansGilla
0FöljareFölj
783FöljareFölj

Senaste nyheterna

Silly22: Målvaktsjakten

Frank

Silly22: Trio lämnar