söndag, november 28, 2021
spot_img

Statistik efter omgång 26

Uppdaterad statistik efter 26 spelade omgångar. 33 inspelade poäng och historiskt är det en väldig svag siffra. Jämfört med föregående säsong så är det en skillnad på 16 poäng…

  • Nio segrar på 26 matcher. Vi har inte vunnit sedan den 11 september, åtta omgångar sedan.
  • Adrian Edqvist och Daniel Strandsäter är ensamma om att ha spelat samtliga 26 matcher såhär långt.
  • Moustafa Zeidan är fortfarande topp 3 på vår interna skott-på-mål-lista. Då kan vi kanske förstå vad han betydde.
  • Jildefalk har använt sig av 25 spelare varav 21 av dom har startat någon match.
  • Vi är fortfarande starka när det gäller bollinnehavet men däremot är siffrorna när det gäller avslut och fasta situationer sämre än på länge. Mycket bollinnehav men mest i sidled eller bakåt.
  • Väldigt få straffar åt båda hållen. Vi har fått två med oss och två emot oss.

J-SÖDRAS MATCHER

Vinster: Vasalund,h 5-1 Landskrona,h 3-1 Sundsvall,b 2-1 Akropolis,h 4-1 GAIS,h 1-0 Falkenberg,b 3-2 Öster,h 2-1 GAIS,b 1-0 Falkenberg,h 2-1

Oavgjorda: Helsingborg,h 0-0 Trelleborg,h 1-1 Örgryte,b 0-0 Brage,h 0-0 Akropolis,b 1-1 Sundsvall,h 1-1

Förluster: Norrby,b 0-2 Västerås,b 1-2 AFC Eskilstuna,b 0-1 Öster,b 0-1 Värnamo,h 0-3 Brage,b 2-3 Värnamo,b 0-2 Helsingborg,b 0-3 Norrby,h 0-1 Landskrona,b 0-2 Örgryte,h 0-2

TABELLRAD, HEMMA- BORTA:

H: 6-4-3 19-13 22p
B: 3-2-8 10-20 11p
T: 9-6-11 29-33 30p

POÄNG EFTER

45 MIN: 33p
75 MIN: 33p
90 MIN: 33p

FÖRSTA MÅLET I MATCHERNA

12-11

När vi gjort första målet: 7-3-2
När vi släppt in första målet: 2-0-9

TABELLPLACERINGAR PER OMGÅNG  (POÄNG IFJOL INOM PARENTES)

01: 1:a 3p (0p)
02: 7:a 3p (3p)
03: 8:a 4p (3p)
04: 7:a 5p (6p)
05: 11:a 5p 6p)
06: 12:a 5p (6p)
07: 10:a 8p (9p)
08: 8:a 11p (12p)
09: 4:a 14p (13p)
10: 6:a 15p (16p)
11: 5:a 18p (19p)
12: 4:a 21p (22p)
13: 6:a 21p (22p)
14: 6:a 21p (23p)
15: 7:a 21p (26p)
16: 7:a 24p (29p)
17: 7:a 27p (29p)
18: 7:a 30p (32p)
19: 7:a 30p (35p)
20: 7:a 30p (36p)
21: 7:a 31p (39p)
22: 7:a 32p (42p)
23: 7:a 33p (42p)
24: 7:a 33p (45p)
25: 8:a 33p (48p)
26: 9:a 33p (49p)

SPELADE MATCHER

26: Daniel Strandsäter, Adrian Edqvist
24: Frank Pettersson, Jesper Svensson, Marcus Degerlund, Sebastian Crona, Fredric Fendrich, Daniel Ljung
23: Eric Omondi
22: Perparim Beqaj
20: Marko Nikolic, Elias Nordström
19: Adam Ben Lamin
16: Robin Book
11: Junes Barny
10: Moustafa Zeidan
8: Edin Hamidovic
7: Mohammad Fazal, Enoch Kwakwa
6: Kevin Rodeblad Lowe
5: Erik Johansson, Elias Gustafson
4: Anton Thorsson
2: Felix Jakobsson, Mikael Marqués

SPELADE MATCHER, FRÅN START

24: Frank Pettersson, Marcus Degerlund
23: Jesper Svensson, Daniel Strandsäter, Sebastian Crona
21: Fredric Fendrich
20: Eric Omondi
19: Adrian Edqvist
18: Marko Nikolic
16: Daniel Ljung, Adam Ben Lamin
14: Robin Book
11: Junes Barny
10: Moustafa Zeidan
7: Perparim Beqaj
5: Elias Nordström, Edin Hamidovic
3: Kevin Rodeblad Lowe
2: Felix Jakobsson
1: Erik Johansson, Elias Gustafson

SPELADE MATCHER TOTALT FÖR J-SÖDRA

SEASCUPKVALTOT
Fredric Fendrich*35952317449
Jesper Svensson23853314326
Frank Pettersson109082119
Sebastian Crona8108291
Edin Hamidovic6304269
Eric Omondi4603150
Marcus Degerlund4504049
Enoch Kwakwa4007148
Daniel Ljung4601047
Daniel Strandsäter2602028
Adrian Edqvist2601027
Kevin Rodeblad Lowe2400226
Perparim Beqaj2202024
Elias Nordström2201023
Marko Nikolic1901020
Adam Ben Lamin1901020
Mikael Marqués1602119
Robin Book1601017
Junes Barny1101012
Mohammad Fazal70108
Gabriel Andrén60107
Erik Johansson50005
Anton Thorsson40004
Felix Jakobsson20103
* Har även gjort 18 matcher i division 2

SPELTID I MINUTER
(inkl stopptid)
2168: Frank Pettersson
2156: Jesper Svensson
2108: Marcus Degerlund
2026: Daniel Strandsäter
2019: Sebastian Crona

Hela listan hittar ni här

FLEST BYTEN IN

15: Elias Nordström, Perparim Beaj
8: Daniel Ljung
7: Adrian Edqvist, Enoch Kwakwa, Mohammad Fazal
4: Elias Gustafson, Anton Thorsson, Erik Johansson
3: Eric Omondi, Adam Ben Lamin, Daniel Strandsäter, Edin Hamidovic, Fredric Fendrich, Kevin Rodeblad Lowe
2: Marko Nikolic, Mikael Marqués
1: Robin Book, Jesper Svensson, Sebastian Crona

FLEST BYTEN UT

16: Adrian Edqvist
12: Daniel Strandsäter
9: Daniel Ljung, Marko Nikolic
8: Moustafa Zeidan
7: Adam Ben Lamin
5: Robin Book, Eric Omondi, Elias Nordström
4: Edin Hamidovic, Sebastian Crona
2: Jesper Svensson, Perparim Beqaj, Marcus Degerlund, Fredric Fendrich, Kevin Rodeblad Lowe
1: Junes Barny, Erik Johansson

BYTEN PER MATCH

5: 7 matcher
4: 9 matcher
3: 6 matcher
2: 3 matcher
1: 1 match

SKYTTELIGAN

6: Robin Book, Eric Omondi
5: Adrian Edqvist
3: Daniel Strandsäter
1: Perparim Beqaj, Daniel Ljung, Adrian Edqvist, Elias Nordström, Marko Nikolic, Jesper Svensson, Marcus Degerlund, Edin Hamidovic, Moustafa Zeidan, Fredric Fendrich

MÅL HEMMA

4: Eric Omondi, Robin Book
3: Adrian Edqvist
1: Perparim Beqaj, Daniel Ljung, Elias Nordström, Marko Nikolic, Jesper Svensson, Moustafa Zeidan, Daniel Strandsäter

MÅL BORTA

2: Adrian Edqvist, Daniel Strandsäter, Robin Book, Eric Omondi
1: Edin Hamidovic, Marcus Degerlund

ASSISTLIGAN

4: Robin Book
3: Jesper Svensson, Daniel Strandsäter
2: Moustafa Zeidan, Eric Omondi, Adrian Edqvist, Edin Hamidovic, Junes Barny
1: Marcus Degerlund, Marko Nikolic, Daniel Ljung

AVSLUT TOTALT

1:a halvlek: 119-143
2:a halvlek: 120-153
Totalt: 239-296

42: Eric Omondi
25: Adrian Edqvist
23: Moustafa Zeidan
17: Perparim Beqaj, Robin Book
13: Jesper Svensson
12: Marko Nikolic, Fredric Fendrich, Daniel Strandsäter
10: Daniel Ljung
7: Junes Barny
6: Edin Hamidovic, Elias Nordström
5: Marcus Degerlund
3: Sebastian Crona
2: Mohammad Fazal, Adam Ben Lamin, Kevin Rodeblad Lowe
1: Elias Gustafson, Erik Johansson

AVSLUT PÅ MÅL

1:a halvlek: 60-61
2:a halvlek: 54-75
Totalt: 114-136

22: Eric Omondi
14: Adrian Edqvist
12: Moustafa Zeidan, Robin Book
9: Perparim Beqaj
8: Daniel Strandsäter
6: Marko Nikolic
5: Jesper Svensson
4: Fredric Fendrich, Daniel Ljung
2: Elias Nordström, Edin Hamidovic, Junes Barny
1: Mohammad Fazal, Kevin Rodeblad Lowe, Marcus Degerlund, Sebastian Crona

GJORDA MÅL:

Totalt: 29 stycken (19 hemma, 10 borta)

MÅLSAMMANFATTNING, GJORDA MÅL

1:a halvlek: 15
2:a halvlek: 14

00-15: 5
16-30: 3
31-45: 7
46-60: 5
61-75: 5
76-90: 4
Öt: 0

INSLÄPPTA MÅL

Totalt: 33 stycken (13 hemma, 20 borta)

MÅLSAMMANFATTNING, INSLÄPPTA MÅL

1:a halvlek: 13
2:a halvlek: 20

00-15: 4
16-30: 6
31-45: 3
46-60: 6
61-75: 4
76-90: 8
Öt: 2

MÅL SAMMANFATTNING, TOTALT:

1:a halvlek: 15-13
2:a halvlek: 14-20

00-15: 5-4
16-30: 3-6
31-45: 7-3
46-60: 5-6
61-75: 5-4
76-90: 4-8
Öt: 0-2

MEST MÅL / MATCH

6 mål: J-Södra – Vasalund 5-1 (11 April)

HÖRNOR

Totalt: 110-154
Flest hörnor till oss: 11 st mot Brage,h
Flest hörnor mot oss: 18 st mot Falkenberg,b

STRAFFSPARKAR FÖR J-SÖDRA

Antal / mål: 2 / 1

Mål:

Eric Omondi, hemma mot Landskrona

Miss:

Moustafa Zeidan, borta mot Västerås

STRAFFSPARKAR MOT J-SÖDRA

Antal / mål:  2 / 1

Mål:

Jonathan Asp, Landskrona hemma

Miss:

Oliver Silverholt, Öster hemma

VARNINGAR

6: Jesper Svensson
5: Sebastian Crona
4: Perparim Beqaj
3: Fredric Fendrich, Adam Ben Lamin
2: Moustafa Zeidan, Eric Omondi, Adrian Edqvist, Junes Barny, Kevin Rodeblad Lowe
1: Mohammad Fazal, Enoch Kwakwa, Daniel Strandsäter, Marko Nikolic, Elias Gustafson, Robin Book, Marcus Degerlund

UTVISNINGAR

1: Marcus Degerlund (Öster,b) Fredric Fendrich (Öster,h)

MÅLVAKTER

Frank Pettersson
Spelade matcher: 24
Insläppta mål: 30
Nollor: 5 (Helsingborg,h Örgryte,b GAIS,h GAIS,b Brage,h)

Felix Jakobsson
Spelade matcher: 2
Insläppta mål: 3

DOMARE:

(bokstavsordning)

Aganovic, Adi
2 matcher (Falkenberg,b Öster,h)
2-0-0
Gula kort: 5-3
Röda kort: 1-1

Daradic, Robert
1 match (Sundsvall,b)
1-0-0
Gula kort: 2-0
Röda kort: 0-0

Eriksson, Patrik
4 matcher (Västerås,b GAIS,h Öster,b Brage,h)
1-1-2
Gula kort: 7-4
Röda kort: 1-0

Galic, Toni
1 match (Landskrona,h (Dömde från minut 31)
1-0-0
Gula kort: 0-1
Röda kort: 0-0

Hansson, Fredrik
1 match (Helsingborg,b)
0-0-1
Gula kort: 1-2
Röda kort: 0-0

Johnson, Oskar
1 match (Falkenberg,h)
1-0-0
Gula kort: 2-2
Röda kort: 0-0

Lindgren, Magnus
3 matcher (Helsingborg,h Brage,b Akroplis,b)
0-2-1
Gula kort: 2-3
Röda kort: 0-0

Nehdi, Farouk
2 matcher (GAIS,b Norrby,h)
1-0-1
Gula kort: 4-2
Röda kort: 0-0

Olofsson, Tess
1 match (Landskrona,h (Dömde bara 31 minuter pga skada)
1-0-0
Gula kort: 0-1
Röda kort: 0-0

Strömbergsson, Martin
3 matcher (Vasalund,h AFC Eskilstuna,b Landskrona,b)
1-0-2
Gula kort: 4-9
Röda kort: 0-1

Sundell, Richard
2 matcher (Akropolis,h Sundsvall,h)
1-1-0
Gula kort: 1-3
Röda kort: 0-0

Vesprini, Enzo
2 matcher (Norrby,b Örgryte,h)
0-0-2
Gula kort: 3-3
Röda kort: 0-0

Östling, Joakim
4 matcher (Trelleborg,h Örgryte,b Värnamo,h Värnamo,b)
0-2-2
Gula kort: 8-5
Röda kort: 0-0

(J-Södras siffror först)

Föregående artikelVi måste tro på det
Nästa artikelTurlig poäng mot jumbon
Jimmy Höglund
Chefredaktör

Vad tycker du?

Kommentera

Relaterade artiklar

Följ oss

0FansGilla
0FöljareFölj
782FöljareFölj

Senaste nyheterna

Statistik efter omgång 29

Stötta eller entlediga

Alltid en av oss

Statistik efter omgång 28