söndag, oktober 17, 2021
spot_img

Statistik efter omgång 19

Uppdaterad statistik efter 19 spelade omgångar. Tung kväll på Finnvedsvallen och på två möten mot IFK Värnamo gör vi noll mål och släpper in fem. Det här är inte riktigt vår säsong. I tabellen tappar vi mark och man har inte råd att förlora mot lagen före oss om vi på riktigt ska kriga om topp 3.

  • Enoch Kwakwa gjorde sin 40:e Superettanmatch för oss.
  • Elias Nordström har flest inhopp under säsongen, 13 matcher. Han väntar fortfarande på sin första match från start.
  • Noterbart i a-truppen är att Mikael Marqués fortfarande inte har spelat en enda minut i år.
  • Värnamo är första laget, än så länge, som har fullpott mot oss under säsongen.

J-SÖDRAS MATCHER

Vinster: Vasalund,h 5-1 Landskrona,h 3-1 Sundsvall,b 2-1 Akropolis,h 4-1 GAIS,h 1-0 Falkenberg,b 3-2 Öster,h 2-1 GAIS,b 1-0 Falkenberg,h 2-1

Oavgjorda: Helsingborg,h 0-0 Trelleborg,h 1-1 Örgryte,b 0-0

Förluster: Norrby,b 0-2 Västerås,b 1-2 AFC Eskilstuna,b 0-1 Öster,b 0-1 Värnamo,h 0-3 Brage,b 2-3 Värnamo,b 0-2

TABELLRAD, HEMMA- BORTA:

H: 6-2-1 18-9 20p
B: 3-1-6 9-14 10p
T: 9-3-7 27-23 30p

POÄNG EFTER

45 MIN: 27p
75 MIN: 30p
90 MIN: 30p

FÖRSTA MÅLET I MATCHERNA

10-7

När vi gjort första målet: 7-1-2
När vi släppt in första målet: 2-0-5

TABELLPLACERINGAR PER OMGÅNG  (POÄNG IFJOL INOM PARENTES)

01: 1:a 3p (0p)
02: 7:a 3p (3p)
03: 8:a 4p (3p)
04: 7:a 5p (6p)
05: 11:a 5p 6p)
06: 12:a 5p (6p)
07: 10:a 8p (9p)
08: 8:a 11p (12p)
09: 4:a 14p (13p)
10: 6:a 15p (16p)
11: 5:a 18p (19p)
12: 4:a 21p (22p)
13: 6:a 21p (22p)
14: 6:a 21p (23p)
15: 7:a 21p (26p)
16: 7:a 24p (29p)
17: 7:a 27p (29p)
18: 7:a 30p (32p)
19: 7:a 30p (35p)

SPELADE MATCHER

19: Daniel Strandsäter, Adrian Edqvist
18: Fredric Fendrich, Frank Pettersson, Sebastian Crona, Eric Omondi
17: Marcus Degerlund, Daniel Ljung, Jesper Svensson
16: Marko Nikolic, Robin Book, Perparim Beqaj
13: Elias Nordström
12: Adam Ben Lamin
10: Moustafa Zeidan
7: Enoch Kwakwa
6: Edin Hamidovic
5: Elias Gustafson, Mohammad Fazal
4: Kevin Rodeblad Lowe, Junes Barny
1: Felix Jakobsson, Anton Thorsson

SPELADE MATCHER, FRÅN START

18: Fredric Fendrich, Frank Pettersson, Sebastian Crona
17: Jesper Svensson, Daniel Strandsäter, Marcus Degerlund
15: Marko Nikolic, Eric Omondi
14: Robin Book
12: Adrian Edqvist
10: Moustafa Zeidan, Daniel Ljung
9: Adam Ben Lamin
7: Perparim Beqaj
4: Edin Hamidovic, Junes Barny
2: Kevin Rodeblad Lowe
1: Felix Jakobsson, Elias Gustafson

SPELADE MATCHER TOTALT FÖR J-SÖDRA

SEASCUPKVALTOT
Fredric Fendrich*35352317443
Jesper Svensson23153314319
Frank Pettersson103082113
Sebastian Crona7508285
Edin Hamidovic6104267
Enoch Kwakwa4007148
Eric Omondi4103145
Marcus Degerlund3804042
Daniel Ljung3901040
Kevin Rodeblad Lowe2200224
Daniel Strandsäter1902021
Adrian Edqvist1901020
Mikael Marqués1402117
Perparim Beqaj1602018
Marko Nikolic1501016
Robin Book1601017
Elias Nordström1501016
Adam Ben Lamin1201013
Gabriel Andrén60107
Mohammad Fazal50106
Junes Barny40105
Felix Jakobsson10102
Anton Thorsson10001
* Har även gjort 18 matcher i division 2

SPELTID I MINUTER
(inkl stopptid)
1603: Frank Pettersson
1588: Sebastian Crona
1572: Jesper Svensson
1551: Fredric Fendrich
1483: Daniel Strandsäter

Hela listan hittar ni här

FLEST BYTEN IN

13: Elias Nordström
9: Perparim Beqaj
7: Adrian Edqvist, Daniel Ljung, Enoch Kwakwa
5: Mohammad Fazal
4: Elias Gustafson
3: Eric Omondi, Adam Ben Lamin
2: Daniel Strandsäter, Kevin Rodeblad Lowe, Edin Hamidovic
1: Robin Book, Marko Nikolic, Anton Thorsson, Mikael Marqués

FLEST BYTEN UT

12: Adrian Edqvist
8: Moustafa Zeidan, Daniel Strandsäter
7: Daniel Ljung
6: Marko Nikolic
5: Adam Ben Lamin, Robin Book
4: Edin Hamidovic, Eric Omondi
2: Jesper Svensson, Perparim Beqaj, Marcus Degerlund
1: Sebastian Crona, Kevin Rodeblad Lowe, Junes Barny

BYTEN PER MATCH

5: 4 matcher
4: 7 matcher
3: 5 matcher
2: 2 matcher
1: 1 match

SKYTTELIGAN

6: Robin Book
5: Eric Omondi, Adrian Edqvist
2: Daniel Strandsäter
1: Perparim Beqaj, Daniel Ljung, Adrian Edqvist, Elias Nordström, Marko Nikolic, Jesper Svensson, Marcus Degerlund, Edin Hamidovic, Moustafa Zeidan, Fredric Fendrich

MÅL HEMMA

4: Eric Omondi, Robin Book
3: Adrian Edqvist
1: Perparim Beqaj, Daniel Ljung, Elias Nordström, Marko Nikolic, Jesper Svensson, Moustafa Zeidan

MÅL BORTA

2: Adrian Edqvist, Daniel Strandsäter, Robin Book
1: Eric Omondi, Edin Hamidovic, Marcus Degerlund

ASSISTLIGAN

4: Robin Book
3: Jesper Svensson, Daniel Strandsäter
2: Moustafa Zeidan, Eric Omondi, Adrian Edqvist, Edin Hamidovic
1: Marcus Degerlund, Marko Nikolic, Junes Barny

AVSLUT TOTALT

1:a halvlek: 95-100
2:a halvlek: 94-118
Totalt: 189-218

30: Eric Omondi
23: Moustafa Zeidan
17: Perparim Beqaj, Robin Book
16: Adrian Edqvist
11: Marko Nikolic
10: Fredric Fendrich
9: Jesper Svensson
8: Daniel Strandsäter
7: Daniel Ljung
4: Marcus Degerlund, Edin Hamidovic, Junes Barny
2: Mohammad Fazal, Elias Nordström
1: Kevin Rodeblad Lowe, Sebastian Crona, Elias Gustafson, Adam Ben Lamin

AVSLUT PÅ MÅL

1:a halvlek: 51-40
2:a halvlek: 44-57
Totalt: 95-97

17: Eric Omondi
12: Moustafa Zeidan, Robin Book
11: Adrian Edqvist
9: Perparim Beqaj
6: Marko Nikolic
5: Daniel Strandsäter
4: Fredric Fendrich
3: Daniel Ljung, Jesper Svensson
2: Elias Nordström
1: Mohammad Fazal, Kevin Rodeblad Lowe, Marcus Degerlund, Edin Hamidovic, Junes Barny

GJORDA MÅL:

Totalt: 27 stycken (18 hemma, 9 borta)

MÅLSAMMANFATTNING, GJORDA MÅL

1:a halvlek: 13
2:a halvlek: 14

00-15: 5
16-30: 2
31-45: 6
46-60: 5
61-75: 5
76-90: 4
Öt: 0

INSLÄPPTA MÅL

Totalt: 23 stycken (9 hemma, 14 borta)

MÅLSAMMANFATTNING, INSLÄPPTA MÅL

1:a halvlek: 9
2:a halvlek: 14

00-15: 3
16-30: 4
31-45: 2
46-60: 4
61-75: 3
76-90: 5
Öt: 2

MÅL SAMMANFATTNING, TOTALT:

1:a halvlek: 13-9
2:a halvlek: 14-14

00-15: 5-3
16-30: 2-4
31-45: 6-2
46-60: 5-4
61-75: 5-3
76-90: 4-5
Öt: 0-2

MEST MÅL / MATCH

6 mål: J-Södra – Vasalund 5-1 (11 April)

HÖRNOR

Totalt: 670-118
Flest hörnor till oss: 7 st mot Vasalund,h
Flest hörnor mot oss: 18 st mot Falkenberg,b

FRISPARKAR

Totalt: 219-178
Flest frisparkar för oss: 19st mot Norrby,b och Öster,b
Flest frisparkar mot oss: 18st mot Öster,h

STRAFFSPARKAR FÖR J-SÖDRA

Antal / mål: 2 / 1

Mål:

Eric Omondi, hemma mot Landskrona

Miss:

Moustafa Zeidan, borta mot Västerås

STRAFFSPARKAR MOT J-SÖDRA

Antal / mål:  2 / 1

Mål:

Jonathan Asp, Landskrona hemma

Miss:

Oliver Silverholt, Öster hemma

VARNINGAR

5: Jesper Svensson
4: Sebastian Crona, Perparim Beqaj
2: Moustafa Zeidan, Fredric Fendrich
1: Adrian Edqvist, Mohammad Fazal, Enoch Kwakwa, Kevin Rodeblad Lowe, Adam Ben Lamin, Daniel Strandsäter, Eric Omondi, Marko Nikolic, Elias Gustafson, Junes Barny, Robin Book

UTVISNINGAR

1: Marcus Degerlund (Öster,b) Fredric Fendrich (Öster,h)

MÅLVAKTER

Frank Pettersson
Spelade matcher: 18
Insläppta mål: 22
Nollor: 4 (Helsingborg,h Örgryte,b GAIS,h GAIS,b)

Felix Jakobsson
Spelade matcher: 1
Insläppta mål: 1

DOMARE:

(bokstavsordning)

Aganovic, Adi
2 matcher (Falkenberg,b Öster,h)
2-0-0
Gula kort: 5-3
Röda kort: 1-1

Daradic, Robert
1 match (Sundsvall,b)
1-0-0
Gula kort: 2-0
Röda kort: 0-0

Eriksson, Patrik
3 matcher (Västerås,b GAIS,h Öster,b)
1-0-2
Gula kort: 5-2
Röda kort: 1-0

Galic, Toni
1 match (Landskrona,h (Dömde från minut 31)
1-0-0
Gula kort: 0-1
Röda kort: 0-0

Johnson, Oskar
1 match (Falkenberg,h)
1-0-0
Gula kort: 2-2
Röda kort: 0-0

Lindgren, Magnus
2 matcher (Helsingborg,h Brage,b)
0-1-1
Gula kort: 1-2
Röda kort: 0-0

Nehdi, Farouk
1 match (GAIS,b)
1-0-0
Gula kort: 0-1
Röda kort: 0-0

Olofsson, Tess
1 match (Landskrona,h (Dömde bara 31 minuter pga skada)
1-0-0
Gula kort: 0-1
Röda kort: 0-0

Strömbergsson, Martin
2 matcher (Vasalund,h AFC Eskilstuna,b)
1-0-1
Gula kort: 3-7
Röda kort: 0-1

Sundell, Richard
1 match (Akropolis,h)
1-0-0
Gula kort: 1-0
Röda kort: 0-0

Vesprini, Enzo
1 match (Norrby,b)
0-0-1
Gula kort: 1-1
Röda kort: 0-0

Östling, Joakim
4 matcher (Trelleborg,h Örgryte,b Värnamo,h Värnamo,b)
0-2-2
Gula kort: 8-5
Röda kort: 0-0

(J-Södras siffror först)

Föregående artikelVi räcker inte till
Nästa artikelUddlöst och hopplöst
Jimmy Höglund
Chefredaktör

Vad tycker du?

Kommentera

Relaterade artiklar

Följ oss

0FansGilla
0FöljareFölj
768FöljareFölj

Senaste nyheterna

Uddlöst och hopplöst

Statistik efter omgång 19

Vi räcker inte till

Statistik efter omgång 18

Seger på ”Nya” Vallen