Läget i Superettan (11/1)

Så snart börjar säsongen 2021 ticka igång och en del lag är igång med försäsongsträningen. För J-Södras del startar man upp den 20 januari.

Nästan alla lag drar igång försäsongsträningen denna veckan förutom J-Södra. Vi är också det laget som är sist ut när det gäller träningsmatcher.

10 av klubbarna i årets serie spelar i Svenska Cupens gruppspel.

Bara 4 av 16 klubbar har en ny chefstränare.

AKROPOLIS

Tränare: Mirza Jelecak (NY)

Första träningsmatchen: 30/1 Djurgården,h

Spelar i Svenska Cupen (Mjällby, Östersund, Landskrona)

Spelaromsättning

+

– Martin Falkeborn, BP
– Nicklas Maripuu, Degerfors
– Adhavan Rajamohan, Degerfors
– Viktor Strand, klubb ej klar
– Samuel Brolin, AIK (åter efter lån)
– Mattias Özgan, Elfsborg (åter efter lån)
– Oscar Pettersson, Djurgården (åter efter lån)

ATHELTIC ESKILSTUNA

Tränare: Özcan Melkemichel

Träningsstart: 11 januari

Första träningsmatchen: 6/2 Sylvia,h

Spelar i Svenska Cupen (Hammarby, AIK, Oskarshamn)

Spelaromsättning

+ Noel Törnqvist, Mjällby (lån)
+ Victor Fors, Haninge
+ Lawson Sabah, Linköping City
+ Makan Keita, Eskilstuna City- Mark Gorgos, klubb ej klar

– Gustav Jarl, klubb ej klar
– Josh Wicks, klubb ej klar
– Gabriel Somi, klubb ej klar
– Samuel Nnamani, klubb ej klar
– Ryan Williams, klubb ej klar
– Adnan Kojic, klubb ej klar
– Ferid Ali, klubb ej klar
– Karim Rossi, klubb ej klar
– Wilhelm Loeper, klubb ej klar
– Jesper Björkman, klubb ej klar
– Christian Ljungberg, klubb ej klar
– Lassana N´Diaye, CSKA Moskva (åter efter lån)
– Aiham Ousou, BK Häcken (åter efter lån)

FALKENBERGS FF

Tränare: Hans Eklund

Träningsstart: 12 januari

Första träningsmatchen: 30/1 Halmstad,h

Spelar i Svenska Cupen (Utsikten, Degerfors, Elfsborg)

Spelaromsättning

+ Nadeem Omar, Falkenberg U
+ Oliver Hintsa, Halmstad
+ Elliot Hintsa, TVååke

– Marcus Mathisen, Sirius
– Tibor Joza, slutar
– Nsima Peter, klubb ej klar
– John Chibuike, klubb ej klar
– Carl Johansson, IFK Göteborg
– Mahmut Özen, klubb ej klar
– Jacob Ericsson, klubb ej klar
– Viktor Noring, klubb ej klar

GAIS

Tränare: Stefan Jacobsson

Träningsstart: 11 januari

Första träninsmatchen:

Spelar i Svenska Cupen (Halmstad, Malmö FF, Västerås SK)

Spelaromsättning

+ Viktor Alexandersson, Lindome
+ Daniel Hultqvist, Oskarshamn

– Haris Cirak, klubb ej klar
– Meinhard Olsen, klubb ej klar
– Adam Wästlund, klubb ej klar
– Carl Nyström, klubb ej klar
– Mervan Celik, klubb ej klar
– Paulo Marcelo, klubb ej klar
– Predrag Randelovic, klubb ej klar
– Emil Wahlström, klubb ej klar
– Anton Snibb, klubb ej klar

GIF SUNDSVALL

Tränare: Henrik Åhnstrand

Första träningsmatch: 30/1 Östersund,h

Spelar i Svenska Cupen (Norrköping, Göteborg, Sandviken)

Spelaromsättning

– Oliver Berg, Kalmar FF
– Jamie Hopcutt, klubb ej klar
– Filip Widén, klubb ej klar
– Albin Palmlöf, klubb ej klar
– Lloyd Saxton, klubb ej klar

HELSINGBORGS IF

Tränare: Jörgen Lennartsson (NY)

Träningsstart: 12 januari

Första träningsmatchen: 30/1 Torn,h

Spelar i Svenska Cupen (Gauthiod, Dalkurd, Häcken)

Spelaromsättning

+ Dennis Olsson, Eskilsminne
+ Casper Widell, HIF U

– Carl Thulin, klubb ej klar
– Ludvig Carlius, Mjällby
– Martin Olsson, klubb ej klar
– Marcus Olsson, klubb ej klar
– Joseph Ceesay, klubb ej klar
– Mohammed Abubakari, klubb ej klar
– Shkodran Maholi, klubb ej klar
– Erik Figueroa, klubb ej klar
– Adam Eriksson, klubb ej klar

IFK VÄRNAMO

Tränare: Jonas Thern och Robin Asterhed

Spelaromsättning

+ Victor Larsson, Torn
+ Albin Sundgren, Malmö FF U
+ William Kenndal, Lindome GIF

IK BRAGE

Tränare: Kleber Saarenpää

Träningsstart: 10 januari

Första träningsmatchen: 30/1 Sandviken,h

Spelar i Svenska Cupen (Djurgården, Kalmar FF, Newroz/Umeå FC)

Spelaromsättning

+ Viktor Frodig, Umeå FC- Peter Rosendal, klubb ej klar

– Kristian Andersen, klubb ej klar
– Adrian Engdahl, klubb ej klar
– Alexander Ekblad, klubb ej klar
– Emil Magnusson, klubb ej klar
– Carlos Garcia, slutar

JÖNKÖPINGS SÖDRA

Tränare: Patric Jildefalk (NY)

Träningsstart: 20 januari

Första träningsmatchen: 20/2 Lindome GIF,h

Spelaromsättning

– Anton Cajtoft, Norrby IF
– Amir Al-Ammari, klubb ej klar
– Amar Muhsin, klubb ej klar
– Philip Wiström, klubb ej klar
– Dzenis Kozica, Djurgårdens IF (åter efter lån)
– Pavle Vagic, Malmö FF (åter efter lån)

LANDSKRONA BOIS

Tränare: Billy Magnusson

Träningsstart: 11 januari

Första träningsmatchen: 30/1 Mjällby,b

Spelar i Svenska Cupen (Akropolis, Mjällby, Östersund)

Spelaromsättning

+ Svante Hildeman, Torn
+ Filip Ottosson, Eskilsminne
+ Brandt Erlandsson, Landskrona U

– William Kvist, klubb ej klar
– Carl Lindell, klubb ej klar
– Patrick Nwadike, Sirius

NORRBY IF

Tränare: Mak Lind

Spelaromsättning

+ Anton Cajtoft, Jönköpings Södra
+ Dino Cavalic, Norrby U

– Jonathan Azulay, Örgryte
– Mergim Krasniqi, Örebro
– Tim Svensson Lillvik, Tvååker
– Edafe Egbedi, kontraktslös
– Kevin Mistry, kontraktslös
– Adil Titi, kontraktslös
– Samuel Persson, kontraktslös
– Alen Krasnici, kontraktslös
– Dardan Rexhepi, kontraktslös

TRELLEBORGS FF

Tränare: Kristian Haynes

Första träningsmatchen: 6/2 Österlen,h

Spelar i Svenska Cupen (Lödde, Sirius, Örebro)

Spelaromsättning

+ Petar Petrovic, Öster

– Oscar Johansson, kontraktslös
– Andreas Larsson, kontraktslös
– Jacob Christiansen, kontraktslös
– Philip Mårtensson, kontraktslös
– Erik Rasmusson, kontraktslös
– Merlin Nuhanovic, kontraktslös
– Mouhammed-Ali Dhaini, kontraktslös
– Erik Andersson, kontraktslös
– Anton Tideman, kontraktslös
– Salif Camara Jönsson, slutar (sportchef i Trelleborg)

VASALUNDS IF

Tränare: Dalibor Savic

Första träningsmatchen: 30/1 AIK,b

Spelaromsättning

+ Daniel Söderberg, Sollentuna

– Isak Hien, Djurgården

VÄSTERÅS SK

Tränare: Thomas Askebrand

Träningsstart: 6 januari

Första träningsmatchen: 6/2 Sollentuna,h

Spelar i Svenska Cupen (Malmö, Halmstad, GAIS)

Spelaromsättning

+ Olle Edlund, Frej Täby
+ Amer Ibrahimovic, Skövde AIK
+ Samuel Sörman, Skövde AIK
+ Gustaf Lagerbielke, Sollentuna

– Pontus Fredriksson, Oskarshamn
– Michael Jahn, kontraktslös
– Calle Svensson, IFK Mariehamn
– Karwan Safari, kontraktslös
– Anton Fagerström, kontraktslös
– Jesper Florén, kontraktslös

ÖRGRYTE IS

Tränare: Dane Ivarsson (NY)

Första träningsmatchen: 6/2 Utsikten,h

Spelaromsättning

+ Jonathan Azulay, Norrby
+ Ajdin Zeljkovic, Lindome GIF
+ Robin Wallinder, Ljungskile

– Otto Peterson, Lindome GIF
– Danny Ervik, kontraktslös
– Bubacarr Jobe, Mjällby (åter efter lån)
– Adam Bergmark Wiberg, Djurgården (åter efter lån)
– Oliver Stanisic, kontraktslös
– Moestafa El Kabir, kontraktslös
– Karl-Johan Lindblad, kontraktslös

ÖSTERS IF

Tränare: Denis Velic

Träningsstart: 12 januari

Första träningsmatchen: 14/2 Räppe,h

Spelaromsättning

+ John Stenberg, Dalkurd
+ Alex Thor Hauksson, UMF Stjarnan
+ Jesper Westermark, Ljungskile
+ Tatu Varmanen, Turun Palloseura

– Petar Petrovic, Trelleborg
– Liridon Silka, kontraktslös
– Stefan Karlsson, slutar
– Johan Persson, slutar

Jimmy Höglund
Chefredaktör

Vad tycker du?

Kommentera

Relaterade artiklar

Vasalund i Superettanpremiären

Nykomlingen Vasalund väntar för J-Södra i premiären av Superettan i början av april. Idag presenterades spelschemat för årets Superetta och för J-Södras del startar...

Hamidovics flytt ger huvudbry

Det kom inte som någon chock. Anfallaren Edin Hamidovic packar väskan och spelar under kommande säsong i turkiska Ankara Keçiörengücü som huserar i den...

Läget i Superettan (11/1)

Så snart börjar säsongen 2021 ticka igång och en del lag är igång med försäsongsträningen. För J-Södras del startar man upp den 20 januari. Nästan...

Följ oss

2,137FansGilla
213FöljareFölj
732FöljareFölj

Senaste nyheterna